materská dovolenka

Ako sa pripraviť na návrat do práce po materskej dovolenke?

Ako sa pripraviť na návrat do práce po materskej dovolenke?

Návrat do práce po materskej dovolenke vyvoláva množstvo otázok v každej mamičke či zamestnávateľovi. Ženy na materskej dovolenke majú často oprávnené obavy, že vo svojej špecializácii už stratili orientáciu, chýba im kvalifikácia či všeobecné informácie o novinkách a aktuálnej situácii v danom odvetví. Vyriešiť však musia i starostlivosť o deti či vedenie domácnosti popri práci. Zamestnávateľ môže pochybovať o plnom pracovnom nasadení zamestnankyne či dostatočných požadovaných vedomostiach. Ako teda obstáť na pohovore bez pochybností zamestnávateľa a nastúpiť na pracovnú pozíciu bez väčších komplikácii? Pripravte sa už počas materskej!

 

materská

 
Vzdelávanie

Základ je neprestať sa vzdelávať. Väčšina odborov sa neustále vyvíja, prichádzajú nové trendy, nástroje, dostupné informácie. Ak chcete konkurovať uchádzačom, musíte s týmto všetkým držať krok, aspoň do určitej miery. Jednou z možností sú online kurzy, ktoré majú dnes už široké množstvo zameraní a čo je najlepšie – neustále sa aktualizujú a prispôsobujú aktuálnym potrebám trhu. Z času na čas si takýto kurz spravte. Zostanete tak v obraze, vedomostne pokročíte a vylepšíte si životopis. Sledujte však i všeobecné dianie vo svete a neprestaňte sa zaujímať o nové veci. Skúste napríklad spravodajské či inak zamerané podcasty alebo audio knihy, ktoré si môžete vypočuť i popri varení či na prechádzke s kočíkom.

 

kočík

 
Dobrovoľníctvo

Prax má neraz veľmi ďaleko od teórie a preto je dobré nielen sa vzdelávať, ale aj pokračovať vo vykonávaní danej práce, i keď len príležitostne. Zamestnanie na čiastočný úväzok nemusí byť najšťastnejším riešením, nakoľko pri dieťatku nie je vždy ľahké stanoviť si vopred pracovný čas a zaviazať sa k jeho dodržiavaniu. Vyskúšať však môžete dobrovoľníctvo! Mnohé menšie spoločnosti, neziskové organizácie či jednotlivci radi uvítajú vaše služby. Nakoľko sa jedná o neplatenú prácu, rozsah vašich služieb či pracovný čas si v mnohých prípadoch môžete prispôsobovať tak, ako vám to vyhovuje. Je to teda ideálny spôsob, ako nevypadnúť ,,z praxe“ , prípadne si danú činnosť oprášiť a vyskúšať nanečisto pred nástupom na plný úväzok. Môžete vyskúšať osloviť firmu, ktorá je vám blízka, alebo sa registrovať na webe dobrovoľníckeho centra, kde určite nájdete niečo vyhovujúce.

 

Príprava na pohovor, životopis a motivačný list

Okrem štandardnej prípravy na pohovor si preštudujte napríklad i dostupné články s tipmi na časté otázky a pripravte si na ne odpovede. I keď máte pocit, že si všetko pamätáte, aspoň si daný rozhovor lepšie natrénujete a ničím vás nezaskočia. Oprášte si i angličtinu či iný požadovaný jazyk, napríklad niekoľkými hodinami v jazykovej škole či prostredníctvom aplikácií.
Nezabudnite si aktualizovať životopis (uveďte všetky kurzy, ktoré ste počas materskej absolvovali či prípadné dobrovoľníctvo) a pripomeňte si, ako na motivačný list.

 

matka a dieťa
 

Ujasnite si vaše ciele a možnosti

Určite nechcete, aby z vás na pohovore bolo cítiť neistotu. Ujasnite si preto vopred vaše kariérne smerovanie, ambície a časové možnosti popri deťoch či prípadnú reakciu na požadované pracovné cesty a nadčasy. Na to všetko sa vás totižto môže zamestnávateľ spýtať. Ak tieto otázky zodpoviete sebaisto a bez váhania, nebude mať ani zamestnávateľ dôvod pochybovať o vašom budúcom fungovaní v danej spoločnosti. Predísť tak môžete aj neskorším nezhodám, ktoré by mohli spôsobovať vám či danej spoločnosti problémy.

Navyše si musíte uvedomiť, že s rolou matky ste získali i množstvo cenných schopností, akými sú napríklad zodpovednosť, empatia, multitasking a ďalšie. Prichádzate teda na trh práce ešte schopnejšia a pripravenejšia ako kedykoľvek predtým a to je vaša výhoda!