Ako napísať kvalitný profesijný životopis

Je váš životopis dostatočne zaujímavý na to, aby zaujal tie správne osoby? Svojím CV potrebujete osloviť potenciálneho zamestnávateľa, preto by váš profesijný životopis mal byť vecný, stručný a predovšetkým štruktúrovaný. Neviete, ako na to? Poradíme vám, ako napísať životopis, ktorý bude hovoriť za vás.

Čo v každom prípade musí obsahovať váš životopis

  • osobné a kontaktné údaje (meno, priezvisko, adresa, kontakt),
  • dosiahnuté vzdelanie a absolvované vzdelávacie kurzy či zahraničné študijné programy,
  • pracovné skúsenosti zoradené chronologicky od najaktuálnejších pozícií,
  • jazykové schopnosti, počítačové schopnosti,
  • iné schopnosti alebo znalosti, certifikáty a povolenia,
  • vodičský preukaz – tu môžete uviesť aj počet najazdených kilometrov.

Čo nie ste povinný uvádzať vo vašom životopise

Nie ste povinní uvádzať súkromné a citlivé podrobnosti: rodinný stav, počet detí, zdravotný stav a informácie z registru trestov.

Tri ďalšie užitočné tipy pre vaše CV

Buďte pripravení vysvetliť každý detail svojho životopisu. Počas pohovoru môžete s personalistom podrobne diskutovať o jednotlivých informáciách, ktoré ste uviedli vo vašom životopise. Pokiaľ máte v životopise kariérnu prestávku, zdôvodnite ju

Svoj profesijný životopis upravujte vždy s ohľadom na pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Každá spoločnosť je iná a hľadá rôznych pracovníkov s konkrétnymi schopnosťami. Uistite sa, že váš životopis zodpovedá všetkým podrobnostiam uvedeným v inzeráte. Zvýraznite svoje schopnosti, ktoré uvádza zamestnávateľ v požiadavkách na pracovnú pozíciu. Reagujte len na tie pozície, ktorým vyhovuje váš profil.

Aktualizujte svoj profesijný životopis, i keď sa najbližšie mesiace nechystáte zmeniť prácu. Nikdy neviete, na akú pracovnú príležitosť narazíte. Buďte pripravení a majte vždy aktuálny životopis. Zaujímavé ponuky väčšinou nechodia vtedy, kedy sa vám to hodí.