Keď vzdelanie nestačí

Keď vzdelanie nestačí

Keď vzdelanie nestačí

Čoskoro doštudujete, obzeráte sa po práci, ale všímate si v inzerátoch požadované znalosti či zručnosti, ktoré vám škola nedala? Dajte šancu online kurzom a vstúpte na trh práce pripravení!

Online kurzy
Medzi najčastejšie požadované schopnosti patrí ovládanie:

  • Microsoft Excel, Word a PowerPoint-u
  • cudzích jazykov
  • SQL databáz
  • programovania
  • online marketingu
  • Adobe Illustrator-a a Photoshop-u.

Vždy sa však zamerajte na to, čo je zvyčajne žiadané pri pozíciách, o ktoré máte záujem. Všímajte si, aké požiadavky sa opakujú a na čom by ste potrebovali zapracovať. Kurzy orientované na uvedené schopnosti a programy sú online dostupné pre úplných začiatočníkov i pokročilých, ktorí sa chcú zdokonaľovať a zažiariť na pohovore či zjednodušiť si to neskôr v zamestnaní.

online student

Kde nájdem takéto kurzy a čo ma to bude stáť?
Možností je mnoho. Dôležité je si zvážiť, či by váš budúci zamestnávateľ mohol požadovať certifikát či iné potvrdenie o úspešnom zvládnutí kurzu. V tomto prípade sa väčšinou jedná o platené verzie. Ak však ide len o to, aby ste sa s daným programom skutočne naučili pracovať a vedeli to v novom zamestnaní predviesť v praxi, pravdepodobne nájdete vhodný kurz i úplne zdarma!

Nepotrebujem certifikát, stačí mi znalosť

Coursera
Ak už teraz viete, že sa zaobídete i bez certifikátu, môžete hľadať napríklad na Coursera, kde nájdete stovky kurzov bezplatne. Okrem toho, či dostanete certifikát, však cenu ovplyvňuje aj level, na ktorom sa môžete vzdelávať. Na Coursera máte na výber z cenových úrovní: Specializations, Professional Certificates, MasterTrack™ Certificates alebo Online Degrees. Dopracovať sa tu môžete aj k profesionálnym certifikátom ako Google, MBI či SAS.
Coursera ponúka i 7-dňový trial zadarmo na úrovni kurzov Specializations. Ak sa vám kurz podarí ukončiť počas týchto 7 dní, získate zadarmo i certifikát ku kurzu.

edX

Platforma edX ponúka široké spektrum kurzov od prestížnych inštitúcií, ktoré absolvovalo už viac ako 20 miliónov ľudí na celkom svete. Veľkou výhodou edX-u je, že v ,,audit móde“ si môžete prezerať väčšinu kurzov bezplatne a vzdelávať sa tak úplne zadarmo. V tejto neplatenej verzii však nemáte možnosť  získať certifikát či plniť zadania na známky.

Potrebujem certifikát, ale ideálne zdarma

Linkedin Learning
Ak viete, že váš budúci zamestnávateľ bude požadovať certifikát, vy však nemáte aktuálne rozpočet, ale za to máte chuť učiť sa, dajte šancu kurzom na LinkedIn-e. Kurzy sú síce spoplatnené, avšak k dispozícii je 14-dňová bezplatná verzia, počas ktorej určite zvládnete niektorý z kurzov absolvovať. Ak by vám dochádzal čas, na LinkedIn-e je možnosť zaplatiť si napríklad len mesačné členstvo, čo vašu peňaženku nezruinuje a kurz dokončíte pod menším časovým tlakom.

Chcem certifikát, znalosť a rátam s investíciou do vzdelania

Udemy, Learn2code

V takomto prípade stále prichádza v úvahu Coursera na rôznych leveloch vzdelávania, ktorá ponúka kurzy širokého zamerania a rôznych kvalifikácií, edX  či Linkedin learning.
Vyhovovať vám môže aj Udemy , kde nájdete viac ako 100 000 kurzov v 50 rôznych jazykoch. V prípade, že máte záujem vzdelávať sa v IT oblasti, certifikáty získate s programom Udemy Pro. Zaujímavú ponuku a spokojných študentov má i platforma Learn2code , ktorej programy sú akreditované Ministerstvom školstva SR.

Chcem sa vzdelávať špeciálne v IT sfére

Udacity, Pluralsight

Ak sa plánujete zdokonaliť (či začať) v IT sfére, vhodné kurzy môžete nájsť na Udacity. Zamerať sa tu môžete na programovanie, softvérový vývoj, umelú inteligenciu, cloudové programovanie, dátovú analýzu, biznis či autonómne systémy. Vyskúšať môžete aj Pluralsight a zamerať sa na softvérový vývoj, programovanie, správu dát, správu sietí či napríklad aj bezpečnosť informačných systémov.

IT student

Potrebujem dotrénovať cudzí jazyk

Blabu, Duolingo

Ak si ešte nie ste istý v angličtine, ktorá je dnes už na pracovnom trhu takmer samozrejmosťou, vybrúsiť ju môžete i zábavnejšou formou cez Blabu. Trénovať budete najmä konverzáciu prostredníctvom video hovorov s tútormi z celého sveta.

Iné jazyky či písomnú formu angličtiny môžete študovať prostredníctvom kurzov na takmer všetkých, vyššie uvedených weboch. Skvelou pomôckou ,,do vačku“ je i aplikácia Duolingo.Zaujíma ma predovšetkým kreatívna sféra a online marketing

Skillshare, Digitálna univerzita

Ak sa túžite zamerať predovšetkým na kreatívne pracovné pozície, nápomocná vám môže byť i stránka Skillshare, ktorá ponúka kurzy i v oblasti dizajnu, fotografie, videa či iných umeleckých zameraní.

Kurzy v oblasti online marketingu nájdete taktiež na vyššie uvedených platformách. Ak chcete ísť do hĺbky, výbornou alternatívou je i Digitálna univerzita. Ide o polročné štúdium online marketingu s odborníkmi z praxe. Na záver kurzu si študenti volia špecializáciu s mentorom a celý kurz je ukončený skúškou a certifikátom.

Veríme, že vám tento prehľad pomohol a že vďaka niektorému z online kurzov vstúpite na trh práce pripravení.