Zásadným faktorom, ktorý bude slovenský trh práce ovplyvňovať na budúci rok, je nedostatok ľudí.
Bratislava 11. decembra 2024. Aké sú najdôležitejšie trendy, ktoré budú mať na pracovný trh na Slovensku vplyv v roku 2025? Odborníci na...
Téma neplatenej práce žien, čiže starostlivosť o domácnosť a deti, sa otvára pravidelne, no riešenie je v nedohľadne. Pandémia koronavírusu naplno odhalila nerovnosti medzi mužmi a ženami. Jeden rozmer je home office a s ním spojená domáca výučba detí, ďalší zasa matky, ktoré pracujú ako zamestnankyne prvej línie a po náročných pracovných dňoch sa ešte musia venovať domácnosti.
Prieskum zamestnávateľskej spoločnosti Grafton poukázal na fakt, že až 70 percent celosvetových zdravotníckych pracovníkov tvoria ženy. Výrazne viac z nich pracuje aj v obchodoch či službách, väčšinovo obsadzujú miesta aj v odvetviach, ktoré kríza zasiahla najviac – cestovný ruch či maloobchod. Svetoví ekonómovia teda predpovedajú, že viac nezamestnaných v dôsledku pandémie bude práve medzi ženami než medzi mužmi.
Tie „šťastnejšie“, ktoré pracujú na pozíciách umožňujúcich home office však musia vykazovať rovnaké výsledky, akoby boli v práci. „K home office a starostlivosti o rodinu pribudol homeschooling a suplovanie mimoškolských aktivít, či vytváranie zmysluplného programu pre deti počas dňa. Očakávania zamestnávateľov na podaný pracovný výkon pritom zostali rovnaké ako pred zavedením práce z domu,“ vysvetľuje Daniela Škoricová, HR Business Partner spoločnosti Grafton Recruitment.
Z dát vyplýva, že ženy strávia v priemere štyri a pol hodiny denne neplatenou prácou, kým ich partneri iba približne hodinu a pol. Matky – samoživiteľky sa musia zaobísť aj bez tejto pomoci.
Niektoré krajiny reagovali na situáciu zavedením príplatkov na starostlivosť o deti. V Taliansku dostali napríklad zdravotníci 1 000 eur, aby mohli zabezpečiť opatrovanie pre deti. V iných krajinách napríklad dostali tieto deti výnimku a mohli chodiť škôlky.
Takéto riešenie bolo vidieť čiastočne aj na Slovensku. „Starostlivosť o deti je nutné zabezpečiť bez ohľadu na profesiu, či už matka samoživiteľka pracuje 12-hodinovú službu v zdravotníctve, logistike alebo potravinách,“ hovorí Daniela Škoricová s tým, že pri tejto téme bude potrebné zaviesť ešte ďalšie opatrenia.
„Zároveň by sme sa mali pripraviť aj na to, že pandémie podobného rozsahu sa môžu objaviť aj v budúcnosti. Skúsenosti, ktoré naberáme v týchto dňoch, sú mimoriadne cenné na to, aby štát vedel lepšie a rýchlejšie poskytnúť pomoc v nečakaných situáciách, ako je táto,“ dodáva Škoricová.
Zdroj: Forbes.sk