Forbes

Nový rozmer pandémie. Najviac zasiahla ženy a prehĺbila rodové nerovnosti

Nový rozmer pandémie. Najviac zasiahla ženy a prehĺbila rodové nerovnosti

Téma neplatenej práce žien, čiže starostlivosť o domácnosť a deti, sa otvára pravidelne, no riešenie je v nedohľadne. Pandémia koronavírusu naplno odhalila nerovnosti medzi mužmi a ženami. Jeden rozmer je home office a s ním spojená domáca výučba detí, ďalší zasa matky, ktoré pracujú ako zamestnankyne prvej línie a po náročných pracovných dňoch sa ešte musia venovať domácnosti.

Prieskum zamestnávateľskej spoločnosti Grafton poukázal na fakt, že až 70 percent celosvetových zdravotníckych pracovníkov tvoria ženy. Výrazne viac z nich pracuje aj v obchodoch či službách, väčšinovo obsadzujú miesta aj v odvetviach, ktoré kríza zasiahla najviac – cestovný ruch či maloobchod. Svetoví ekonómovia teda predpovedajú, že viac nezamestnaných v dôsledku pandémie bude práve medzi ženami než medzi mužmi.

Tie „šťastnejšie“, ktoré pracujú na pozíciách umožňujúcich home office však musia vykazovať rovnaké výsledky, akoby boli v práci. „K home office a starostlivosti o rodinu pribudol homeschooling a suplovanie mimoškolských aktivít, či vytváranie zmysluplného programu pre deti počas dňa. Očakávania zamestnávateľov na podaný pracovný výkon pritom zostali rovnaké ako pred zavedením práce z domu,“ vysvetľuje Daniela Škoricová, HR Business Partner spoločnosti Grafton Recruitment.

O niekoľko hodín viac ako muži

Z dát vyplýva, že ženy strávia v priemere štyri a pol hodiny denne neplatenou prácou, kým ich partneri iba približne hodinu a pol. Matky – samoživiteľky sa musia zaobísť aj bez tejto pomoci.

Niektoré krajiny reagovali na situáciu zavedením príplatkov na starostlivosť o deti. V Taliansku dostali napríklad zdravotníci 1 000 eur, aby mohli zabezpečiť opatrovanie pre deti. V iných krajinách napríklad dostali tieto deti výnimku a mohli chodiť škôlky.

Takéto riešenie bolo vidieť čiastočne aj na Slovensku.  „Starostlivosť o deti je nutné zabezpečiť bez ohľadu na profesiu, či už matka samoživiteľka pracuje 12-hodinovú službu v zdravotníctve, logistike alebo potravinách,“ hovorí Daniela Škoricová s tým, že pri tejto téme bude potrebné zaviesť ešte ďalšie opatrenia. 

„Zároveň by sme sa mali pripraviť aj na to, že pandémie podobného rozsahu sa môžu objaviť aj v budúcnosti. Skúsenosti, ktoré naberáme v týchto dňoch, sú mimoriadne cenné na to, aby štát vedel lepšie a rýchlejšie poskytnúť pomoc v nečakaných situáciách, ako je táto,“ dodáva Škoricová.

 

Zdroj: Forbes.sk