5 tipov, ako si najst pracu na socialnych sietach

5 tipov, ako si nájsť prácu na sociálnych sieťach

5 tipov, ako si nájsť prácu na sociálnych sieťach

Vyšperkovali ste si životopis, hľadáte prácu kde sa len dá a stále nič? Skúste sociálne siete. V dnešnej digitálnej dobe je to ďalšia veľmi efektívna možnosť, ako nájsť prácu alebo aspoň mať prehľad o trhu a pracovných príležitostiach. Spoločnosti a rovnako tak personálne agentúry totiž stále častejšie využívajú sociálne siete na vyhľadávanie talentov a potenciálnych zamestnancov. Ako postupovať, aby vám sociálne siete pri hľadaní práce skutočne pomohli?

1. Uistite se, že váš profil je prezentovateľný budúcim zamestnávateľom

Ak hľadáte prácu na sociálnych sieťach, profesionálna fotografia na vašich profiloch je základ. Celkovo sa držte profesionálnej úrovne, nikdy totiž neviete, kto sa na váš profil pozerá. Najmä na Facebooku si tiež dajte pozor, či vás vaši priatelia neoznačujú na fotografiách, ktoré asi nebudete chcieť prezentovať svojim budúcim kolegom. Pre tieto prípady odporúčame upraviť nastavenia tak, aby bolo nutné taký obsah najprv osobne schváliť, predtým ako sa zobrazí na vašom profile. Či už ide o Facebook, LinkedIn či inú sociálnu sieť, určite je dobré dať si záležať na vlastnom predstavení. Nejde iba o  krátky popisok o sobe a množstvo skúseností, ale pozornosť je vhodné venovať aj popisu pozície, ktorú práve hľadáte. Neuškodí ani odkaz na ostatné sociálne siete či vaše portfólio, napríklad na LinkedIne.

2. Rozhláste svetu, že hľadáte prácu

Táto rada samozrejme platí iba v prípade, že ste momentálne nezamestnaní. V opačnom prípade si hľadajte prácu obozretnješie a nie tak verejne, sila sociálnych sietí a networkingu je totiž obrovská a je veľmi pravdepodobné, že známy pozná známeho a môžete tak prísť o prácu skôr, ako ste plánovali. Ak teda prácu aktuálne nemáte, dajte o sobe vedieť na sociálnych sieťach, na ktorých ste aktívni, a zdieľajte, čo momentálne hľadáte a v akom obore. Nezabudnite ani všetko ostatné, čo by mohlo zujímať všetkých, ktorí vás sledujú a ktorí by vás mohli prepojiť na budúcich zamestnávateľov.

3. Sledujte potenciálnych zamestnávateľov

Ak máte predstavu, čo by ste chceli robiť, alebo máte vybrané spoločnosti, v ktorých by ste radi pracovali, skontrolujte si, či sú aktívni na sociálnych sieťach a začnite ich pravidelne sledovať. Po prvé získate zaujímavé informácie z oborov, ktoré vás zaujímajú, po druhé budete vedieť o všetkých možných pracovných ponukách či zmenách v daných firmách. Na LinkedIne naviac môžete sledovať korporátne stránky, napojiť sa na ľudí zo spoločností alebo sa predstaviť tým správnym ľuďom, v ideálnom prípade HR manažérovi či HR špecialistom, ktorí majú na starosti nábor. Buďte ale opatrní, nechcete predsa pôsobiť zúfalo alebo dotieravo.

4. Monitorujte ponuky personálnych agentúr

Rovnaký prístup ako k potenciálnym firmám a ich profilom na sociálnych sieťach aplikujte aj na profily personálnych agentúr. Získate nielen prehľad o trhu či najnovších trendoch pri hľadaní práce, ale získate aj celý rad iných cenných informácií. Personálne agentúry napríklad často zdieľajú informácie o pracovných príležitostiach a pravidelne prezentujú aktuálne ponuky práce v rôznych oboroch a regiónoch. Môže sa teda jednoducho stať, že niektorá z aktuálnych nponúk bude dobre sedieť na váš profil, a vy sa tak sjednoducho priblížite k príležitosti posunúť svoju kariéru ďalej, v podstate bez väčšej snahy si niečo hľadať.

5. Zaujímajte sa o nové trendy v odbore

Ak ste tak už neurobili skôr, je načase sa začať zaujíma o odbor, v ktorom chcete pôsobiť. Jeden zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je sledovať aktuálne správy a novinky z firiem, ktoré vás zaujímajú alebo kde by ste sa radi videli v budúcnosti. K dispozícií máte rôzné články vydané spoločnosťami alebo priamo autorské texty od expertov či potenciálnych kolegov. Čítajte, zdieľajte, komentujte so zaujatím. Nielenže sa zviditeľníte, postupne sa ale na týchto ľudí môžete napojiť a získate si rešpekt či povedomie ostatných, ktorí sa o danú tému zaujímajú. To vám potom môže pomôcť u potenciálnych zamestnávateľov. Ak si vašu aktivitu nevšimnú, minimálne budete mať výhodu, že budete informovaní o novinkách zo spoločnosti a zapôsobíte prehľadom o témach z odboru.

Stále hľadáte prácu na sociálnych sieťach? Nezabudnite si tiež prečítať našich 7 tipov, ako si na internete získať a udržať dobré meno.