Pracovné miesto na celý život? Kedysi bežná realita, dnes skôr fikcia.
Bratislava 2. septembra 2024
Pracovný trh sa v súčasnosti vyvíja enormným tempom a predstava, že si absolvent školy nájde pracovné miesto na...
Šikana na pracovisku zo strany kolegov či nadriadených môže vážne poškodiť osobnosť i zdravie jednotlivca. Obeť má zväčša problém ubrániť sa sama, preto by sme ku svojmu okoliu nemali byť ľahostajní a v prípade potreby sa kolegov či nadriadených zastať. Aké formy šikany na pracovisku existujú, aké sú jej následky a kam sa obrátiť?
Medzi najčastejšie vyskytujúce sa formy patrí mobbing a bossing. Situácia, kedy nadriadený šikanuje niektorého z podriadených sa nazýva bossing. Ak sa však jedná o kolektívnu šikanu, kedy skupina šikanuje jednotlivca, hovoríme o mobbingu.
Medzi menej častejšie formy patrí bullying a staffing. Pri bullyingu jeden kolega šikanuje druhého, ďalšie osoby nie sú zapojené a o situácii nikto nemusí vedieť. Staffing je ojedinelá forma šikany, kedy podriadení kolektívne šikanujú svojho nadriadeného.
Pri mobbingu ide o systematickú šikanu, ktorá sa opakuje pravidelne a psychika obete je tak dlhodobo ohrozovaná. Definícia stanovuje, že sa jedná o útoky aspoň raz týždenne po dobu pol roka. Nejedná sa len o urážky či nevhodný a urážlivý humor. Mobbing je častokrát nenápadnejší.
Patrí sem aj:
Šikana na pracovisku môže preukázateľne vyústiť do ľahších i závažnejších psychických i fyzických problémov obete. K najčastejším problémom patria tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, depresie a úzkosť, nespavosť či znížená koncentrácia.
Prvou osobou by mal byť váš nadriadený. Môže sa však stať, že vám odmietne poskytnúť pomocnú ruku, alebo že kroky, ktoré podnikne, nebudú dostačujúce. V takom prípade sa obráťte na Inšpektorát práce alebo na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
V každom prípade sa nebojte vyhľadať pomoc. Nikto nemá právo útočiť na vašu dôstojnosť. Prajeme veľa síl!