výberové konanie

Čo si všímať na spoločnostiach pri hľadaní práce?

Čo si všímať na spoločnostiach pri hľadaní práce?

Dosiahnuté vzdelanie a pracovné skúsenosti vám dávajú možnosť vyberať si medzi potencionálnymi zamestnávateľmi a vystupovať vo výberovom konaní ako partner. Ako sa však uistiť, že vás tak daná spoločnosť bude vnímať? Všímajte si detaily.

Pracovný inzerát

Navnímajte spôsob, akým je písaný daný pracovný inzerát. Zamerajte sa na to, či je to len súbor požiadaviek na kandidáta, alebo či si firma dala záležať na benefitoch a protiponuke, a teda viete, že vás vníma rovnocenne. V inzeráte by nemali chýbať všetky informácie, kľúčové pre vaše rozhodnutie. Ak tam chýba niečo významné, môže sa stať, že vás spoločnosť zavádza a danú skutočnosť chce zamlčať.
Všimnite si aj ,,tón” inzerátu, čo vyzdvihuje, aký štýl humoru je použitý, ak je zakomponovaný. Toto všetko hovorí o firemnej kultúre a môže vám pomôcť predstaviť si, do akého kolektívu sa hlásite.

Informovanosť

V rámci slušnosti a férovosti je na mieste, aby vápotencionálny zamestnávateľ o všetkom informoval. Po obdržaní vašich dokumentov, by vám mal prísť potvrdzujúci e-mail o zaradení do výberového konania. V prípade, že vám bolo zadané vypracovať určitú úlohu, mali by ste na ňu dostať feedback, či už pozitívny, alebo negatívny. Ak si spomedzi kandidátov firma nevyberie práve vás, i tak by vás mali o tejto skutočnosti čo najskôr informovať, aby ste mohli prijať inú ponuku, prípadne pokračovať v hľadaní.

Najzamestnávateľ

Profesia každoročne vyhlasuje anketu ,,Najzamestnávateľ”, v ktorej verejnosť hodnotí spoločnosti podľa toho, či s nimi boli spokojní ako so zamestnávateľom, prípadne, aké spoločnosti považujú za atraktívnych zamestnávateľov pre benefity, ktoré poskytujú, či ich firemnú kultúru. Ak sa váš potencionálny zamestnávateľ nachádza v tomto rebríčku relatívne vysoko, je takmer isté, že v danej firme budete spokojný.

Pracovný pohovor

Nepodceňte dojem z pracovného pohovoru. Ak si so zamestnávateľom nesadnete ľudsky, spolupráca bude náročná a pravdepodobne nie veľmi trvácna. S HR pracovníkom síce nebudete spolupracovať priamo a na dennej báze, avšak zvyčajne reprezentuje kultúru danej spoločnosti. Ak vám nie je príjemný rozhovor s týmto pracovníkom a máte pocit, že nie ste ,,na jednej vlne”, je veľká pravdepodobnosť, že do danej firmy sa osobnostne nehodíte a necítili by ste sa tam príjemne.

Ak si ani po zvážení faktorov vyššie nie ste svojim rozhodnutím istý, ale daná spoločnosť vás jednoducho láka, choďte do toho. Na overenie si funkčnosti vzájomnej spolupráce predsa existuje skúšobná doba. Držíme palce pri výbere ideálneho zamestnania!