mzda

Ako si vyjednať vyšší plat?

Ako si vyjednať vyšší plat?

Diskutovať o výške platu je pre väčšinu z nás poriadnym orieškom. Je dobré si však uvedomovať hodnotu, ktorú danej spoločnosti prinášame a nesúhlasiť s hneď prvým ponúknutým platom, pokiaľ nezodpovedá trhovej hodnote danej pozície a našim skúsenostiam. Ako sa však na tento rozhovor pripraviť?

Vystihnite správny moment

Správne načasovanie môže byť pri zjednávaní platu kľúčové. Ideálne je požiadať o vyšší plat keď:

  • Do práce ešte len nastupujete (na pohovore/pri podpise zmluvy)
  • Vám uplynula skúšobná doba
  • Ubehol váš prvý rok v práci a zmluvu predlžujete
  • Bude vám pridelená iná/obšírnejšia náplň práce
  • Dosiahli ste mimoriadne úspechy

Dôležité je dbať i na to, aby mal nadriadený na daný rozhovor priestor a čas, čiže je ideálne schôdzu si naplánovať. Odporúčajú sa dni medzi utorkom-štvrtkom, v poobedňajších hodinách.

jednanie

Pripravte si argumenty

Než sa pustíte do tohto rozhovoru, zamyslite sa nad vašim prínosom pre firmu. Pripomeňte si všetky úspešné projekty, zadania, vaše iniciatívy či pomoc kolegom a nebojte sa ich pripomenúť vášmu nadriadenému. Naopak, neskúšajte argumentovať výškou platu vašich kolegov či vašou súkromnou životnou situáciou.

Spravte si prieskum

Ak sa uchádzate o nové zamestnanie a plánujete zjednávať nástupný plat na pohovore, spravte si vopred prieskum na webe Platy.sk či web stránkach personálnych agentúr. Zistite, v akom rozmedzí sa pohybuje trhová cena vašej budúcej pozície v danom regióne. Máte tak údaj, o ktorý sa môžete oprieť a viete si stanoviť hranice, v rámci ktorých je férové vyjednávať.

Nespomínajte váš predošlý plat

Ak spomeniete na pohovore váš predošlý plat, zamestnávateľ sa môže odrážať od neho, namiesto férovej trhovej ceny. Majte na pamäti, že platy sa odvíjajú nielen od pozície, ale líšia sa i na základe regiónov či vašich skúseností a zručností. 

Seniorné pozície

Ak na danú pozíciu hľadá firma seniora v odbore, avšak v samotnom názve pozície na vašej budúcej pracovnej zmluve nie je slovíčko ,,senior“ uvedené, žiadajte o jeho doplnenie. Nielen, že si to neskôr môžete uviesť do životopisu, dáva vám to zároveň nárok na riadny seniorský plat.

Nezabúdajte, že nejde o osobný rozhovor. Trh práce funguje rovnako na dopyte a ponuke, ako každý iný. Je preto úplne v poriadku o plate vyjednávať a hľadať finančný kompromis, ktorý bude pre vás dostatočne motivujúci a pre zamestnávateľa prijateľný.