praca po patdesiatke

Práca po päťdesiatke, ako si nájsť prácu vo vyššom veku

Práca po päťdesiatke, ako si nájsť prácu vo vyššom veku

Ako si nájsť prácu po 50-tke

Ľudia po 50-tke to s hľadaním práce nemajú vôbec jednoduché. Veľa zamestnávateľov má voči starším uchádzačom predsudky – sú prekvalifikovaní, nejdú s dobou alebo majú príliš vysoké platové nároky. Ako prekonať tieto predsudky a kde si hľadať prácu po 50-tke, sa dozviete v nasledujúcom článku.

 

Kde hľadať prácu?

Ak ste pracovali celý život na jednom, prípadne dvoch miestach, možno nemáte až taký prehľad, kde a ako hľadať pracovné ponuky. Vyskúšať môžete hneď niekoľko starých aj nových možností:

-          Pracovné agentúry

-          Úrad práce

-          Pracovné portály

-          Inzertná časť miestnych novín

-          Priame oslovenie zamestnávateľov

Tipy a odporúčania môžete získať aj od svojich známych alebo bývalých kolegov. Osobné odporúčania majú na Slovensku stále veľkú váhu, mnohým zamestnávateľom šetria čas pri výbere nového zamestnanca. Nebojte sa preto osloviť svoje okolie, možno budete milo prekvapený.
 

Oprášte svoj životopis
 

Životopis je vašou vizitkou a prvým kontaktom s potenciálnym zamestnávateľom. Ak máte po 50-tke, pravdepodobne ste si už prešli viacerými zamestnaniami a máte mnoho skúseností. Dajte si preto pozor, aby ste životopis nepresýtili. Nebojte sa vyškrtnúť zastarané alebo nerelevantné informácie z vášho CV-čka.

Pri tvorbe a úprave vášho životopisu využite užitočné rady, ako napísať životopis kvalitne. Ak si u nás založíte Grafton účet, prehľadný životopis si budete môcť vygenerovať rýchlo a jednoducho priamo na našej stránke.
 

Rozširujte svoje znalosti
 

Človek sa učí celý život. Neváhajte a prihláste sa na nové školenia, kurzy a rozšírte tak svoje znalosti a zručnosti, ktoré sú na pracovnom trhu momentálne žiadané. Každá nová skúsenosť a vedomosť môže rozhodnúť o vašom ďalšom profesijnom živote.

V čoraz viac zamestnaniach sa vyžadujú základné znalosti práce s počítačom, rôznymi programami a internetom. Ak ste v tomto smere zdatný, zdôraznite to aj na pohovore a v životopise. Zamestnávatelia si o starších uchádzačoch často myslia, že sú v tomto smere neschopní. Presvedčte ich o opaku!

Ďalšou možnosťou ako zlepšiť svoje šance na pracovnom trhu, je rekvalifikácia. Ak sa o vašu pozíciu uchádza príliš veľa uchádzačov, zmena vášho profesijného zamerania vám môže priniesť nové miesto.
 

Pripravte sa na pohovor
 

Hoci je konkurencia na pracovnom trhu veľmi vysoká, neznamená to, že nemáte šancu uspieť. Rozhodne by ste nemali podceniť prípravu na pracovný pohovor. Nebojte sa využiť internet pri hľadaní informácii o vašom potenciálnom zamestnávateľovi.

Pohovorujúci je na vašej strane, chce zistiť prečo sa zaujímate o danú pozíciu a taktiež ho zaujímajú vaše pracovné skúsenosti. Bude si ceniť váš záujem o danú pozíciu a vašu túžbu dosahovať nové výsledky a úspechy.

Buďte počas pohovoru pozitívny a využite svoje životné skúsenosti. Zdôraznite svoju schopnosť rýchlo reagovať na vzniknuté problémy, ktoré ste už riešili mnohokrát v predchádzajúcich zamestnaniach. Nič nezapôsobí lepšie ako konkrétne príklady a pracovné úspechy.