3 dolezite rady pre absolventov na pohovore

3 dôležité rady pre absolventov na pohovore: Ako sa vyvarovať chybám v súvislosti s platom?

3 dôležité rady pre absolventov na pohovore: Ako sa vyvarovať chybám v súvislosti s platom?

Bratislava, 19. mája 2015 – Čas ukončenia štúdia sa nezadržateľne blíži a absolventov stredných a vysokých škôl čaká vstup do pracovného sveta, ktorým štartujú pracovné pohovory. Otázka nástupného platu je pre absolventa neraz rozhodujúca a predstavuje možnosť osamostatnenia sa a ohodnotenia vykonanej práce. Ako však správne zhodnotiť svoje skúsenosti, požiadavky a vyvarovať sa nevhodným otázkam a krokom počas prijímacieho pohovoru? Personalisti z personálnej agentúry Grafton Recruitment na základe svojich skúseností radia, ako sa prepracovať k vysnívanému nástupnému platu bez chýb či straty vysnívanej pozície.

1 # Vo výške nástupného platu majte jasno

Predstava platového ohodnotenia absolventov býva neraz veľmi nadhodnotená, alebo naopak uchádzač na základe nedostatočných skúseností nemá správnu a jasnú predstavu o plate, ktorý by mohol jeho pracovnú pozíciu pokryť. Pre správnu a adekvátnu predstavu o plate kandidátom poslúži napríklad niektorý z dostupných prieskumov vytvorených s cieľom zistenia výšky platu v jednotlivých pracovných odvetviach a príslušných pracovných pozíciách. Tieto prieskumy kandidátom naznačia výšku platu v danom odvetví a na konkrétnej, či podobnej pozícii. Ak sa o pracovné miesto kandidát uchádza cez personálnu agentúru, konzultant ho vždy informuje, v akom rozmedzí sa ponúkaný plat v konkrétnej spoločnosti bude pohybovať.

Pozor! Kandidáti svoju finančnú predstavu špecifikujú v hrubom (brutto), nie čistom. Tento fakt je potrebné uvedomiť si ešte pred uvádzaním svojej finálnej čiastky a predstavy.

2 # Neunáhlite sa s otázkou ohľadom platu

Pracovný rozhovor a priblíženie náplne pracovnej pozície neraz kandidátov vedie k otváraniu témy platového ohodnotenia, ktoré je pre nich častokrát rozhodujúce a smerodajné. Otázka budúceho finančného ohodnotenia má však svoj čas. Pri pracovnom pohovore by otázky platu  mali byť otvárané a komunikované vždy zo strany zamestnávateľa. Preto nie je vhodné, aby otázku ako prvú zmienil uchádzač. Personalista chce najskôr zistiť skutočnú motiváciu kandidáta pracovať na danej pozícii pre konkrétnu spoločnosť a až následne pristupuje k otázke a predstave platu kandidáta. Nie vždy dokonca otázka platovej predstavy padne už na prvom pohovore.

„Ak chce však uchádzač vedieť výšku platu čo najskôr, priestor na to má, keď ho personalista vyzve na otázky, ktoré si pripravil pre svojho potenciálneho zamestnávateľa. Pri tejto príležitosti je však potrebné dať si pozor na to, aby plat a benefity neboli jedinými otázkami, ktoré uchádzača zaujímajú,“ hovorí Ivana Kubašková, Marketing Manager Grafton Recruitment.

Pri otázke platu je rovnako potrebné rozlišovať, na akú pozíciu sa kandidát hlási. Vrcholový manažér sa k téme platu dostane zväčša neskôr, keďže prvoradá je jeho motivácia a to, čo by vedel svojmu zamestnávateľovi priniesť, na rozdiel od pozície pracovníka výroby, pre ktorého sú plat a pracovné prostredie tými najdôležitejšími informáciami.

3 # Zmena výšky platu na poslednú chvíľu je nevhodná

V praxi sa stáva, že niektorí kandidáti, predovšetkým po úspešnom absolvovaní prvého kola pracovného pohovoru, menia svoju predstavu o výške platu a pri pracovnom pohovore v konkrétnej firme uvádzajú vyššiu čiastku.  Informovať budúceho zamestnávateľa o zmene, respektíve navýšení predstavy platového ohodnotenia sa však odporúča a je vhodné len v prípade, ak sa kandidát  na pohovore dozvie, že na pracovnej pozícií bude mať väčšiu zodpovednosť, alebo ak pracovná pozícia bude predstavovať rozsiahlejšiu pracovnú náplň, ako bolo uvedené napríklad v popise pracovného miesta, alebo na prvom pracovnom pohovore. V opačnom prípade to rozhodne nie je šťastné riešenie, nakoľko kandidáta toto rozhodnutie môže znevýhodniť a eliminovať pri postupe do ďalšieho kola, prípadne pri ponuke pracovného miesta.

 „Uchádzači často robia chybu, keď na pohovore v pracovnej agentúre vyjadria iné platové očakávania, ako následne na pohovore v samotnej firme. Svoje očakávania neraz navyšujú a neuvedomujú si, že si tým škodia. Spoločnosť má na dané miesto konkrétny rozpočet a je len veľmi málo prípadov, kedy tento rozpočet dokáže výraznejšie navýšiť. Výnimku predstavujú len prípady pri uchádzačoch, ktorí vynikajú svojimi znalosťami a zručnosťami,“ zdôrazňuje Ivana Kubašková.

 

Bonusová rada pre absolventov

Neraz sa stáva, že mladí ľudia prídu na pohovor spolu s niektorým zo svojich rodičov, alebo so svojim partnerom. Takýto sprievod však pri pracovnom pohovore nie je vhodný. Budí dojem, že kandidát je nesamostatný a bojazlivý. Aj keď je rada blízkeho človeka potrebná, a to najmä v mladom veku, na pohovore by mal kandidát vystupovať vždy sám za seba!