komu vlastne pomaha home office

Komu vlastne pomáha home office

Komu vlastne pomáha home office

Možnosť práce z domu ako symbol moderných spôsobov fungovania firmy bol spochybnený.

Firmy home office prezentujú ako benefit, ktorý umožňuje flexibilitu v práci. Kontrolu nad pracovníkom v skutočnosti zabezpečujú technológie: notebook, smartfón či videokonferencie. Ustavičná zastihnuteľnosť tak zahmlieva reálny počet odpracovaných hodín. Zamestnanec je napokon žmýkaný viac ako v minulosti, tvrdí Financial Times.

Pre slabnúcu ekonomiku sa optimalizuje nielen pracovná sila, ale aj čas. Zamestnanci sú od dna podnikovej pyramídy detailne monitorovaní. Firmy nahradili takzvané pichačky sofistikovanými aplikáciami, ktoré dokážu monitorovať nielen to, čo zamestnanec online robí, ale mu aj stopovať čas na splnenie úlohy v reálnom čase.

 

Prácou z domu si firma pripúta zamestnanca

O rizikách a výhodách home office hovorí  Katarína Bobotová z personálnej spoločnosti Grafton.

 

Aké firmy najčastejšie využívajú home office?

„Prácu z domu čoraz viac registrujeme vo väčších medzinárodných spoločnostiach. Zamestnanci, pre ktorých je určený home office sú zväčša súčasťou tzv. virtuálnych tímov, ktorých členovia pracujú z rôznych svetových zastúpení spoločnosti. Väčšina komunikácie prebieha telefonicky, prostredníctvom emailovej pošty, či web konferencií. Podľa našich informácii sa v takýchto prípadoch práca z domu ukazuje ako dostatočne efektívna.“

„Tento spôsob výkonu práce sa vo všeobecnosti odporúča pre zamestnancov, ktorí už majú pracovné návyky, skúsenosti a sú schopní prebrať na seba samostatnú zodpovednosť za plnenie vopred stanovených cieľov. Umožnenie práce z domu pre menej skúsených zamestnancov môže spôsobiť, že zamestnanci nedosiahnú stanovené ciele z dôvodu nedostatočnej sebadisciplíny, či rozptyľovania sa inými činnosťami, čím im zákonite môže efektivita práce klesať. Čoraz častejšie sa objavujú príležitosti pre prácu z domu pre mamičky na materskej či rodičovskej dovolenke, hlavne na prechodné obdobie pred plným návratom do pracovného procesu, čo je určite výhodné pre obe strany.“

Aké sú podľa Vás najväčšie výhody a nevýhody home office? Skutočne je možné dosiahnuť v praxi vyššiu efektivitu práce, alebo to len spomaľuje rozhodovací proces a tímovú kolegialitu a nápady?

„Najväčšími výhodami home officu sú z nášho pohľadu ušetrené prevádzkové náklady zamestnávateľa ako aj pripútanie si zamestnanca, ktorý veľmi ocení, že je pánom svojho času. Pri niektorých typoch projektov disciplinovaní zamestnanci dosahuje zvýšenú efektivitu, pretože minimalizuje rušivé faktory okolia a môžu sa plne sústrediť na vykonávanú prácu.“

„Na druhej strane nevýhodami sú určite znížená interakcia medzi členmi tímu, pomalší rozvoj zamestnancov a znížená možnosť ich kontroly.“

„Z nášho pohľadu je ideálnym riešením možnosť občasnej práce z domu v závislosti od charakteru projektov, na ktorých zamestnanec pracuje. Pri správnom nastavení kontrolných mechanizmov a pravidelnej kontrole je tento nástroj určite výhodný tak pre zamestnanca ako aj pre zamestnávateľa. Zamestnanci stále považujú možnosť home officu za motivujúci benefit.“

Celý článok si môžete prečítať TU.

Dátum zverejnenia článku: marec 2013