logo

Veľký prieskum platov: Koľko zarábajú Slováci? Pozrite sa na mzdy naprieč krajmi

Veľký prieskum platov: Koľko zarábajú Slováci? Pozrite sa na mzdy naprieč krajmi

Pandémia a nejasné kroky vlády. To sú dve najdôležitejšie veci, ktoré podľa odborníkov momentálne ovplyvňujú pracovný trh.

Aj napriek tomu sa však očakáva pokračujúci mierny rast ekonomiky a znižovanie nezamestnanosti. Najväčší dopyt bude v oblasti IT a prekvapujúco aj v bankovníctve a finančných službách. Personálna agentúra Grafton sa pozrela na aktuálne platy naprieč Slovenskom.

Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla v júli 2021 miera evidovanej nezamestnanosti 7,66 %. „Nielen tieto ukazovatele, ale aj firemné analýzy ukazujú, že pracovný trh aj naďalej výrazne ovplyvňuje neistota,“ komentuje aktuálnu situáciu na trhu Miroslav Garaj, Managing Director personálnej agentúry Grafton. Ako dodáva, firmy by uvítali čo najrýchlejší návrat do obdobia spred korony, avšak už teraz je zjavné, že bude omnoho pomalší. Aktuálne je obrovský záujem o IT odborníkov, až dvojnásobne vyšší ako pred koronou. Kandidáti z IT sú však opatrní pri zmene zamestnávateľa, firmy preto siahajú aj po absolventoch. No aj oni už poznajú svoju hodnotu na trhu a vyberajú si z ponúk pre seba tú najlepšiu. Čo sa týka mzdových podmienok, pre týchto kandidátov nie sú prvoradé, výšku mzdy si kompenzujú nefinančnými benefitmi, ako je práca z domu a podobne.

O výrobu Slováci strácajú záujem

Miroslav Garaj, Grafton

- Firmy majú už tradične najväčší záujem o operátorov výroby a o pracovníkov z oblasti automotive. Tento dopyt však nie je slovenský trh schopný uspokojiť domácimi uchádzačmi, nakoľko Slováci strácajú záujem pracovať vo výrobných podnikoch. Ak už sa aj rozhodnú pre prácu v tomto odbore, musí vyhovovať ich podmienkam, týka sa to práce napríklad na zmeny. Firmy sa snažia pokryť nedostatok dovozom cudzincov.

Prešov

Business analytik

2019: min.: 1300
          max.: 1800

2021: min.: 1700
          max.: 2500

Nitra

Stavbyvedúci

2019: min.: 1300
          max.: 1900

2021: min.: 1900
          max.: 2300

Bratislava

Pokladník v banke 

2019: min.: 1500
          max.: 2700

2021: min.: 2000
          max.: 3000

 

Zdroj: Nový čas