kolik zarabaju slovenski it-ckari

Koľko zarábajú slovenskí IT-čkári? Pozrite si prieskum

Koľko zarábajú slovenskí IT-čkári? Pozrite si prieskum

Maďarskí IT-čkári sú platení lepšie, českí horšie. Firmy prijímajú aj ľudí, ktorí nespĺňajú požiadavky.

22.01.2016 Autor: Lukáš Kosno

Minimálne platové ohodnotenie zamestnancov v oblasti IT a telekomunikácií v Bratislave je vyššie ako u ich českých kolegov z Prahy. Ešte viac zaujme skutočnosť, že najviac spomedzi krajín V4 zarábajú špecialisti v Maďarsku.

Vyplýva to z priemerných minimálnych platov na vybraných pracovných pozíciách, ktoré zozbierala agentúra Grafton Recruitment.

Poľsko porovnateľné so Slovenskom

Priemer minimálnych miezd na desiatich postoch v Bratislave dosiahol úroveň 1 670 eur, zatiaľ čo v maďarskom hlavnom meste ide až o takmer 2 000 eur. V českej metropole je výsledkom 1 500 eur.

Priemer z maximálnych hodnôt je približne 2 500 eur na Slovensku. V Budapešti dávajú najlepšie plateným IT-čkárom priemerne necelých 3 000 eur a v Prahe 2 340 eur.

Najvyššie platy dostávajú v slovenskom hlavnom meste ERP konzultanti a projektoví manažéri pre oblasť softvéru a infraštruktúry.

V rámci druhej uvedenej skupiny minimum začína na sume 2 500 eur a maximum dosahuje až 4 000 eur. U prvej kategórie najnižšia čiastka síce predstavuje 2 700 eur, no najvyššia hodnota sa dostala iba na 3 200 eur.

Na opačnom konci platových tabuliek medzi IT-čkármi nájdeme pracovníkov prvého stupňa technickej podpory, kde je minimum na úrovni 900 eur a maximom 1 200 eur.

Dopyt po projektových manažéroch stúpa

Podľa agentúry, ktorá stojí za výskumom, zamestnávatelia často prijímajú aj uchádzačov, ktorí nespĺňajú do bodky ich požiadavky. Dôvodom je nedostatok skúsených ľudí nielen na Slovensku, ale aj ostatných krajinách Vyšehradskej štvorky. Od kandidátov sa očakávajú skúsenosti s najnovšími technológiami a vynikajúce jazykové zručnosti.

Spoločnosti majú neustály záujem o programátorov pre vývoj počítačových softvérov, webov a mobilných aplikácií, i odborníkoch z oblasti biznis inteligencie, analýzy dát a cloudu. Popritom rastie dopyt po projektových manažéroch, od ktorých sa vyžaduje nielen technická zručnosť, ale aj orientácia v oblasti predaja.

Pozrite si, koľko zarábajú IT odborníci na rôznych pozíciách:

IT biznis

Pôvodný článok si môžete prečítať TU.