Prvé kroky absolventa

Ste čerstvými absolventmi? Potom určite poznáte ten sladko-trpký pocit tesne po ukončení štúdia. Na jednej strane sa vám podarilo získať vydrený titul, na druhej končia vaše bezstarostné študentské roky. Zrazu ste odkázaní iba sami na seba a budete musieť robiť rozhodnutia, ktoré ovplyvnia zvyšok vášho života.

  • Aké sú vaše profesijné a osobné záujmy?
  • Aký typ firmy preferujete? (veľká, malá; domáca, zahraničná atď.)
  • Aký typ zamestnávateľov by vám vyhovoval? (súkromná firma, nezisková organizácia, verejná správa atď.)
  • V akom regióne by ste chceli pôsobiť a aké pracovné príležitosti sa vám v ňom ponúkajú?
  • Chceli by ste podnikať samostatne?
  • Máte záujem o prácu v zahraničí?
  • Čo všetko ste ochotný spraviť a obetovať pre svoju kariéru?
  • Že nemáte skúsenosti? Nie ste jediný!
     

Plánovanie kariéry
 

Skúste si vytvoriť individuálny kariérny plán vašich profesijných a osobných preferencii pre rozvoj. Tento plán by mal obsahovať nasledovné sekcie:

  • Vaše kariérne priority s prihliadnutím na vaše osobné hodnoty a dlhodobé plány
  • Vytvorte si vašu víziu budúcnosti na základe vašej osobnosti, potenciálu a kariérnych priorít
  • Identifikujte svoje schopnosti, skúsenosti a vzdelanie
  • Rozoznajte vaše slabé stránky spomedzi momentálnych kompetencií a kompetencii potrebných pre dosiahnutie vašej vízie
  • Pokúšajte sa čo najviac minimalizovať vaše slabé stránky, čo vám obratom pomôže dosiahnuť vašu víziu
  • Zhodnoťte možnosti a ich alternatívy pre nájdenie ideálneho zamestnania v závislosti od vášho kariérneho plánu.
     

Kde hľadať zamestnanie?
 

Existuje mnoho spôsobov, ako a kde si hľadať zamestnanie. Uvádzame niekoľko najčastejších, ktoré by ste určite mali vyskúšať:

  1. Personálna agentúra
     

    Výhodou hľadania práce cez personálnu agentúru je profesionálne kariérne poradenstvo úplne zdarma. Stretnutie s konzultantom je akousi predprípravou na pohovor u budúceho zamestnávateľa. Personalista vám zároveň dokáže poradiť, aké otázky treba na pohovore klásť, aký plat požadovať a upozorní vás na chyby, ktorých ste sa dopustili alebo sa ich ako absolvent môžete dopustiť. Navyše si môžete ľahko a rýchlo vytvoriť grafický online životopis na oficiálnej stránke agentúry (napríklad www.grafton.sk) . Viete si tiež nastaviť rôzne filtre, ktoré vám umožnia vyhľadávať pracovné ponuky na základe lokality, sektoru či iného kritéria. Nové pracovné ponuky vám dokonca prídu priamo na mail
     

  2. Internet a sociálne siete

    Na internete existuje viacero špecializovaných pracovných portálov, na ktorých nájdete inzeráty aktuálnymi pracovnými ponukami. Ďalšou možnosťou je sledovanie stránok úradu práce, vysokých škôl, konkrétnych firiem alebo už spomínaných personálnych agentúr. Pri hľadaní práce na internete zohráva dôležitú úlohu aj sociálna sieť LinkedIn alebo Facebook.
     
  3. Noviny a časopisy
     

    Tento typ inzercie plnohodnotne nahradili mnohé internetové portály. Napriek tomu sa oplatí sledovať aj miestnu tlač alebo inzertné periodiká, v ktorých možno nájsť pracovné ponuky, ktoré nikde inde nenájdete.
     

  4. Rodina, priatelia, známi

    Odporúčania od známeho môžu u zamestnávateľa zohrať dôležitú úlohu. Nebojte sa pýtať vo svojom okolí, oprášte staré kontakty. A nečakajte so založenými rukami, že príležitosť sa objaví sama. Buďte aktívni!

 

Rada na záver
 

Hlavne nenechajte nič na náhodu a prácu si hľadajte denne. Nikdy totiž neviete, kedy sa objaví tá pravá, na mieru šitá ponuka. Nenechajte sa odradiť ani odmietavými e-mailami alebo nevydarenými pohovormi. Z každého neúspechu sa skúste poučiť a pracujte na svojich nedostatkoch. Taktiež by ste mali byť pripravený sa prispôsobiť pracovnému trhu. Ak sa objaví pracovná ponuka ďalej od vášho bydliska, nebojte sa a neváhajte. Môže to byť výzva, ale možno práve to vám zmení život k lepšiemu.

Držíme vám palce :)