O najlepších IT špecialistov firmy bojujú

Zaujíma vás, ako to vyzeralo s platmi v odbore IT a telekomunikácií vo vašom meste v 2014?

Nadpriemerné platy, dopyt po odborníkoch a vysoká fluktuácia zamestnancov sa spája s odvetvím informačných technológií už niekoľko rokov. Programátori a ďalší odborníci sa vo väčšine krajov nemusia báť nedostatku pracovných ponúk alebo nízkych platov.

Problém však môže nastať, ak uchádzači nemajú potrebnú prax. Väčšina firiem vyžaduje od kandidátov minimálne 2 – 3-ročné skúsenosti na danej pozícii. Preto je ideálne, aby ste boli aktívnymi ešte počas štúdia a absolvovali aspoň neplatenú stáž, vďaka ktorej môžete získať potrebné skúsenosti a nadviazať cenné kontakty v odbore.

Absolventi by mali ovládať minimálne anglický jazyk, ale stále pribúda dopyt aj po uchádzačoch s dobrou znalosťou nemčiny. Pozície v oblasti vývojárstva, testingu a analýz sú najžiadanejšími, preto sa v nich môžu jednoduchšie uchytiť aj juniori.

Koľko zarábajú programátori?

Ak sa pohybujete v oblasti vývojárstva a programovania, o pracovné ponuky nebudete mať núdzu. Stále evidujeme veľký záujem o odborníkov, ktorí sa vyznajú v tradičných technológiách ako Java či .NET, nestratíte sa však ani so skúsenosťami s C++, SQL, Oracle alebo SAP.

Platy odborníkov sa odvíjajú od kraja, v ktorom by chceli pracovať, ale aj od počtu rokov praxe. Rozdiely medzi seniorskými a juniorskými pozíciami v oblasti vývoja a programovania môžu dosiahnuť až 600 €. Najvyššie platy dosahujú senior architekti, ktoré sa pohybujú od 3000 € do 4000 € v Bratislave a od 2300 € do 3200 € v ďalších veľkých slovenských mestách.

Rozdiely v platoch medzi západom, stredom a východom Slovenska sú badateľné a môžu urobiť rozdiel až niekoľko stoviek eur. Predstavte si, že máte 4-ročnú prax s programovaním v C++ a uchádzate sa o pozíciu vo vašom rodnom meste, Banskej Bystrici, ale zároveň to skúšate aj v Bratislave. Priemerný plat v Bystrici na vašej pozícii je 1500 €, zatiaľ čo v Bratislave zarobíte priemerne 2200 €. Rozdiel 700 € je takmer celý jeden plat priemerného Slováka.

Netreba však zabúdať, že náklady na život v hlavnom meste sú podstatne vyššie ako v ostatných slovenských mestách, preto aj vyšší plat nemusí automaticky znamenať viac peňazí v domácnosti.

Hravé platy v oblasti Gamingu

Hráčsky priemysel patrí k tým lepšie ohodnoteným oblastiam v IT. Dopyt po zábavných hrách a rôznych aplikáciách stúpa spolu s rozvojom informačných technológií. Počuli ste už o gamifikácii? Nejde už iba o tvorbu hier pre koncových hráčov, ale čoraz viac firiem chce zaujať svojich zákazníkov prostredníctvom rôznych AdverGames alebo mobilných appiek.

Platy game play programátorov sa v hlavnom meste vyšplhali až k 2000 €, pričom v ďalších mestách sa táto hodnota pohybovala okolo 1500 €. Podobné ohodnotenie mali aj web dizajnéri, programoví analytici či softvéroví inžinieri. Najlepšie ohodnotenými odborníkmi v tomto odvetví sú Senior Technology Architekti, ktorých plat môže dosiahnuť až 3000 €.

Kto zarobí viac? Windows administrátor alebo tester?

Medzi ďalšie vychytené povolania patria administrátori operačných systémov Windows alebo Linux. Každá väčšia firma potrebuje odborníka, ktorí dokonale ovláda možnosti konkrétneho systému. Správa operačných systémov vynesie skúsenejším zamestnancom z Bratislavy 1800 – 2300 €, v iných mestách okolo 1500 €.

Odborníci, ktorí sa rozhodli zakotviť v oblasti testovania softvéru, priemerne zarobia 1500 € v Bratislave a Košiciach a okolo 1300 € vo väčších mestách ako Žilina, Prešov či Trenčín.

Skúsili ste vypnúť a zapnúť počítač?

Určite si pamätáte britský sitcom IT crowd, kde sa partička ľudí z IT oddelenia snažila všemožne pomôcť svojim menej technicky zdatným kolegom. Koľko vlastne zarábajú pracovníci helpdesku alebo hotline poradcovia?

Tieto pozície patria k tým najslabšie ohodnoteným vo svojom odvetví. Zamestnanci na týchto pozíciách si priemerne zarobia 900 – 1600 €, pričom zamestnávatelia väčšinou vyžadujú od uchádzačov predošlú prax v danej oblasti.

Zaujímavejšie ohodnotenie čaká vedúceho helpdesku, ktorý si oproti svojim podriadeným zarobí mesačne približne o 200 € viac.

Kto zarobí nad 5000 €?

Platy nad 4000 € a viac sú aj na Slovensku, ale zväčša pri pozíciách ako Chief Technical Officer alebo Chief Information Officer. Na úroveň 5000 € sa dostanete v hlavnom meste, to však platí najčastejšie len pri veľkých medzinárodných firmách. Iba pre porovnanie, v Nemecku na rovnakej pozícii zarobia riaditelia v priemerne viac ako 7000 € mesačne.

O niečo nižšie platy majú IT riaditelia a manažéri, ktorí sú zodpovední za chod celých oddelení. Ich platy sa môžu vyšplhať nad 3000 € za mesiac.
Netreba zabúdať ani na projektových či programových manažérov, ktorí riadia a zodpovedajú za chod a úspech jednotlivých projektov a programov. Bežný plat na takýchto manažérskych pozíciách bežne presahuje úroveň 2000 € za mesiac, a to aj mimo najväčších miest.

Ak vám niečo nie je jasné, radi vám poradíme či už prostredníctvom kariérnej zóny, alebo našich šikovných konzultantov.