prokrastinacia

Ako bojovať s prokrastináciou?

Ako bojovať s prokrastináciou?

Každý z nás už určite čelil túžbe, robiť v danom momente čokoľvek iné, než venovať sa svojim  povinnostiam. Málokomu sa v takej chvíli podarí nad sebou vyhrať, dotlačiť sa k danej povinnosti a plne sa sústrediť. Ako teda s prokrastináciou bojovať?

Vyskúšajte na sebe overený psychologický fenomén
Vždy sa pokúste s danou úlohou aspoň začať! Prečo? Nedokončená úloha vytvára v našom podvedomí isté napätie, ktoré nás núti vrátiť sa k povinnosti a dokončiť ju. Zvyšujete tak dokonca pravdepodobnosť, že si túto úlohu lepšie zapamätáte, pokojne i bez zapísania. Preto, ak sa neviete donútiť k určitej práci, aspoň začnite!

Prostredie a biorytmus
Odpozorujte na sebe, kedy počas dňa bývate najproduktívnejší a snažte sa naplánovať si dni tak, aby ste sa v týchto hodinách skutočne venovali práci. Rovnako si odsledujte, aký typ prostredia vás najmenej rozptyľuje a pokúste sa miestnosť v ktorej pracujete, prispôsobiť týmto kritériám.

prokrastinacia

Striedajte prácu a zábavu
V intervaloch, v akých vám to vyhovuje, striedajte intenzívne sústredenie na prácu a činnosti, ktorými sa zabávate. Pomedzi jednotlivé úlohy si napríklad zacvičte, niečo si pozrite alebo prečítajte. Môžete vyskúšať i malé odmeny medzi úlohami, napríklad vo forme kávičky či koláčika. Budete sa tak tešiť o niečo viac na ich dokončenie.

Spisujte a škrtajte
Spíšte si povinnosti na daný deň a každú dokončenú úlohu si vyškrtnite zo zoznamu. Budete tak môcť sledovať, ako veľa sa vám už toho podarilo dokončiť, čo vám môže pomôcť motivovať sa k dokončeniu ďalších úloh. Navyše z vás opadne stres, keďže budete vidieť vaše povinnosti postupne ubúdať.

Teóriu máte zvládnutú, tak hurá do práce!