linkedIn – socialna siet pre profesionalov

LinkedIn – sociálna sieť pre profesionálov

LinkedIn – sociálna sieť pre profesionálov

Kľúčom k úspechu je mať aktualizované, ale predovšetkým efektívne CV, ktoré musí už na prvý pohľad zaujať personalistu. Prečítajte si týchto pár tipov pred tým ako pošlete svoje CV spoločnostiam:
 

Čo je to LinkedIn?
 

Slovo sociálna sieť v mnohých ľuďoch evokuje zábavné aktivity, no netreba si ju mýliť s Facebookom. LinkedIn rozhodne nie je o zdieľaní fotiek z víkendových party ani miestom na vylievanie vašich citov prostredníctvom statusov. A viete čo? LinkedIn nie je ani klasickým pracovným portálom.

LinkedIn je profesijná sieť, ktorá spája ľudí hľadajúcich prácu, zamestnancov a zamestnávateľov po celom svete. Hlavným benefitom tejto platformy je jej sociálny rozmer. Možnosť budovania vzťahov s ľuďmi z vášho odvetvia vám môže ovplyvniť celý budúci profesijný život.
 

Namiesto životopisu silný profil
 

Až 66 % personalistov hľadá vhodných kandidátov na profesijnej sieti LinkedIn. Čo to znamená pre jej užívateľov? Dobre vyplnený profil vám môže v budúcnosti priniesť vysnívanú pracovnú pozíciu.

Čo o vás hľadá personalista na LinkedIn-e?

 • Unikátne zručnosti/skúsenosti

 • Skúsenosti z konkrétnej spoločnosti

 • Projekty

 • Jazykové znalosti

LinkedIn profil umožňuje zaujímavejšie možnosti zviditeľnenia. Ak ste napríklad pracovali na nejakom projekte alebo ste autorom voľne dostupnej publikácie, pridajte si ju do svojho profilu.

V profile si môžete nastaviť fotografiu, vyplniť krátky popis vašej osoby alebo spomenúť svoje dobrovoľnícke aktivity. Nezabúdajte, že vyplnením profilu vytvárate svoju online identitu, podľa ktorej vás budú posudzovať ľudia, ktorí navštívia váš profil. Vyhnite sa preto klišé a nikdy si nevymýšľajte.
 

Vytvorte si sieť kontaktov

Stretli ste sa už s výrazom networking? V kontexte LinkedIn-u ide o dlhodobé budovanie siete profesionálnych vzťahov a kontaktov vo vašom odvetví. A nemyslite si, že táto činnosť končí pridaním kolegu, kamaráta alebo rodinného príslušníka medzi vaše kontakty.

Dôležité je ukázať záujem o najnovšie trendy, zdieľať kvalitný obsah v podobe rôznych článkov, infografík a v neposlednom rade komentovať cudzie príspevky alebo sa zapájať do diskusných fór. Okrem iného, svojou aktivitou na LinkedIn-e budujete aj svoju online reputáciu.

Ďalšou dôležitou súčasťou networkingu je získavanie a pridávanie pozitívnych referencií. Ak poznáte šikovných ľudí, môžete im napísať odporúčanie alebo im prideliť body za jednotlivé zručnosti. Ak ste v niečom naozaj dobrý, nebojte sa o referenciu požiadať svojho kolegu – nie každý píše odporúčania sám od seba. Až 85 % zamestnávateľov sa vyjadrilo, že pozitívne informácie, ktoré našli na webe, ovplyvnili ich rozhodovací proces pri nábore.

Viac sa o efektívnom LinkedIn profile môžete dočítať v našom staršom príspevku – 12 tipov, ktorými si zefektívnite svoj profil na LinkedIn.

Výhody užívateľského profilu na profesijnej sieti LinkedIn:

 • Budovanie vašej osobnej značky a imidžu

 • Možnosť prezentácie vašich doterajších skúseností, projektov a prác, na ktorých ste doteraz spolupracovali, ako aj aktuálnej pozície

 • Možnosť získať referencie od vašich kontaktov a prezentovať ich priamo vo vašom profile

 • Jednoduché nadviazanie profesionálnych vzťahov s vašimi spolužiakmi, univerzitou, potenciálnymi zamestnávateľmi

 • Príležitosť získať zaujímavé ponuky spolupráce

 • LinkedIn je pre zamestnávateľov jedným zo základných nástrojov pri hľadaní zamestnancov

 • Niektoré pracovné ponuky sú zverejňované iba na LinkedIn-e

 • Získavanie zaujímavých a najnovších informácií vďaka účasti v rôznych záujmových skupinách

 • Možnosť sledovania firemných stránok