social media

Ako sa odprezentovať na sociálnych sieťach tak, aby ste získali vytúženú prácu?

Ako sa odprezentovať na sociálnych sieťach tak, aby ste získali vytúženú prácu?

V dnešnej dobe je už v mnohých spoločnostiach bežnou praxou, že v rámci výberového konania si kandidátov preveria i na sociálnych sieťach. To, ako sa prezentujete na vašich súkromných profiloch totižto môže veľa prezradiť o vašej osobnosti, návykoch, správaní či vzdelaní a HR pracovník tak môže posúdiť, či sa hodíte do firemnej kultúry danej spoločnosti. Váš profil môže byť rozhodujúci. Uistite sa preto, že je reprezentatívny.

Facebook a Instagram

Vymažte všetky fotky, ktoré pôsobia vulgárnym či inak nevhodným dojmom, i keď boli fotené len v rámci zábavy. HR pracovník to tak nemusí pochopiť a vytvorí si o vás nesprávnu mienku. Rovnako tak vymažte statusy z minulosti, s ktorými sa už nestotožňujete.
Do informácií o sebe uveďte primárne vaše vzdelanie, kurzy a predošlé pracovné skúsenosti. Ideálne nezverejňujte politické či iné názorové presvedčenia na rôzne kontroverzné témy. Nemusí to nijak súvisieť s výkonom vašej práce, nikdy však neviete, komu zo zamestnávateľov to jednoducho ,,nesadne“ a vy sa tak pripravíte o pracovnú príležitosť.

facebook

LinkedIn

Uistite sa, že máte založený a starostlivo vyplnený profil na LinkedIn-e. Uveďte vaše vzdelanie, predošlé pracovné skúsenosti a predstavte sa. Nezabudnite i na slušnú fotografiu. Pridajte si do svojej siete ľudí, ktorí vás kariérne inšpirujú a prezdieľavajte príspevky z vašej oblasti pôsobenia, s ktorými sa stotožňujete. Môžete vytvárať aj vlastný náučný či zábavný obsah a inšpirovať tak kolegov či zviditeľniť sa v očiach spoločností, kde by ste sa raz chceli zamestnať.

Portfólio

Ak pôsobíte v kreatívnej oblasti, určite si vytvorte portfólio s ukážkami vašich prác. Na internete je dostupných množstvo bezplatných grafických programov, vďaka ktorým naberie jednotnú a originálnu podobu, ktorou sa budete môcť prezentovať. Nezabudnite si link na toto portfólio umiestniť i na vaše sociálne siete, ideálne hneď do úvodných informácií. Ak ste grafik či fotograf, prezentovať sa môžete napríklad i na stránke behance.com, kde si spoločnosti cielene chodia vyberať grafických dizajnérov na spoluprácu.

Tak a je to, vaše profily sú teraz reprezentatívne a sociálne siete vám tak možno čochvíľa pomôžu získať vytúženú prácu. Držíme palce!