zmena kariéry

Ako na zmenu kariéry?

Ako na zmenu kariéry?

S technologickým pokrokom vzniká množstvo nových profesií, ktoré ešte donedávna neboli súčasťou pracovného trhu. Môže sa preto stať, že objavíte povolanie, v ktorom by ste radi uspeli i keď máte dobre zabehnutú kariéru. K potrebe zmeny kariéry vás však môže priviesť i váš prirodzený osobnostný vývoj či pocit vyhorenia v aktuálnej práci. Ako však na zmenu pracovného odvetvia?
 

Rozoberte si do detailu vašu aktuálnu prácu

Zamyslite sa poriadne nad tým, čo presne vás vo vašej aktuálnej pracovnej oblasti či konkrétnej pozícii najviac napĺňa, čo vám ide od ruky. Napríklad kreatívne zadania, vedenie ľudí, analýzy...čokoľvek. Naopak si však ujasnite i to, čo vám v práci vadí a s čím si neviete dať rady napriek tomu, že sa naozaj snažíte. Pri hľadaní novej kariérnej oblasti či pozície sa skúste zamerať na to, aby daná profesia zahŕňala čo najviac aktivít, ktoré preferujete a naopak, čo najmenej tých, s ktorými máte ťažkosti.

Začnite hľadať v príbuzných odvetviach

Ak vás vaša práca dlhodobo napĺňala, skúste hľadať najskôr v príbuzných odvetviach. Ľahšie sa uchytíte, je veľmi pravdepodobné, že vám daná práca pôjde od ruky, nepôjde o tak radikálnu zmenu a naučíte sa niečo nové. Ak ste dlhodobo v oblasti predaja, skúste pre zmenu napríklad marketing, kde uplatníte nadobudnuté skúsenosti.

Na zmenu odvetvia malými krokmi

Ak sa kariérne túžite zamerať na výrazne odlišné odvetvie, než to, v ktorom sa aktuálne pohybujete, pripraviť sa do určitej miery môžete ešte počas aktuálneho zamestnania. Informujete sa o potrebných zručnostiach a znalostiach, bez ktorých sa v danom odvetví nezaobídete. Začnite sa postupne zdokonaľovať v týchto schopnostiach prostredníctvom online kurzov, víkendových škôl, workshopov či súkromného mentora. Nadobudnete tak potrebný prehľad a kvalifikáciu.

zmena kariéry

Teória nestačí

Aby ste mohli naštartovať svoju kariéru v inom odvetví, okrem znalostí budete potrebovať i prax. Ako ju však získať popri aktuálnej práci? Vyskúšajte požiadať niektorú z firiem, ktorej kultúra vám je blízka, či by ste u nich mohli odpracovať zopár hodín týždenne ako dobrovoľník. Firma ocení bezplatnú pomocnú silu a vy naberiete prvé praktické skúsenosti.

A ako na rozbeh?

Prihláste sa napríklad počas víkendov na brigádnickú pozíciu v odvetví, do ktorého chcete prejsť. To je váš priestor učiť sa, robiť chyby a uchytiť sa. Keď si v danom odbore začnete byť istejší, vyskúšajte juniornú pozíciu.

zmena kariéry

Zmena kariérneho odvetvia nie je jednoduchá. Chce to odvahu, dočasnú prácu i učenie naviac  či sedenie na dvoch stoličkách, čo so sebou určite prinesie i nadbytok pracovného stresu. Ak však tušíte, že v sebe máte nevyužitý potenciál a nadšenie pre niektoré odvetvie, určite to stojí za vyskúšanie! Držíme palce!