pohovor

Ako byť ideálnym uchádzačom v očiach personalistov?

Ako byť ideálnym uchádzačom v očiach personalistov?

Ak ste sa už neraz stretli s tým, že na váš záujem o pracovnú ponuku personalista nereagoval, prečítajte si pozorne tento článok. Mohlo sa stať, že ste nevedomky urobili jednu z nižšie uvedených chýb.

pohovor uchádzač

Objektívne zhodnotenie schopností

Predtým, než sa rozhodnete reagovať na pracovnú ponuku, dôkladne zvážte, či na ňu skutočne máte potrebnú kvalifikáciu. Ak je niečo výzva, je to v poriadku, nepodceňujte sa a rozhodne choďte do toho! Ak však v inzeráte požadujú určitý počet odpracovaných rokov v danom odvetví, neignorujte to a na pozíciu sa hláste, len ak skutočne máte požadovanú prax.

Reagujte korektne

Na pracovnú ponuku vždy reagujte tak, ako sa od vás žiada. Ak je priamo v inzeráte tlačidlo ,,reagovať” či ,,poslať životopis” (prípadne iná výzva), reagujte priamo prostredníctvom formulára. Nepíšte do komentárov, správ a ani nikam nevolajte. V prípade, že nastanú technické problémy a nebude sa vám dať na ponuku zareagovať, je prípustné kontaktovať personalistu na priamo s vysvetlením situácie. 

pohovor

Pošlite všetko, čo sa od vás žiada

Inzerát si pozorne prečítajte, aby vám neuniklo nič, čo sa od vás žiada. Nezabudnite priložiť všetko potrebné. Ak náhodou niečo požadované nemáte po ruke z oprávneného dôvodu, napíšte do textu k reakcii, že to čoskoro dodáte. Ukážete tak, že ste inzerátu venovali dostatočnú pozornosť.

Pravdivý a prepracovaný životopis

Životopis je vaša vizitka a prvý dojem. Dajte si preto záležať, aby bol skutočne reprezentatívny. Prispôsobte jeho vizuál i obsah spoločnosti, do ktorej sa hlásite. Aktualizujte v ňom všetky informácie predtým, ako ho odošlete. Vaše schopnosti a zručnosti neprikrášľujte. Do životopisu píšte len to, čo viete dokázať. Ak napríklad uvediete, že máte angličtinu na komunikatívnej úrovni, buďte pripravení, že vás zamestnávateľ či HR pracovník môže otestovať prostredníctvom krátkej konverzácie.

životopis

Odlíšte sa

Rátajte s tým, že na danú ponuku reaguje množstvo ďalších kvalifikovaných uchádzačov. Musíte sa preto odlíšiť. Skvelou možnosťou je motivačný list. Napíšte kratší text, ktorý zamestnávateľa presvedčí, že o danú pozíciu máte skutočný záujem, nechýbajú vám potrebné schopnosti a zapálenie pre dané odvetvie či konkrétnu činnosť. Okrem toho, že to HR pracovníka môže presvedčiť o tom, že ste naozaj vhodný kandidát, ukážete tak vašu proaktivitu a ochotu spraviť niečo naviac, čo každý zamestnávateľ ocení.