Najvhodnejšie pracovné ponuky

Máte jasno v tom, akú pracovnú ponuku hľadáte? Uchádzači často reagujú na pozície, pre ktoré nemajú ani zďaleka predpoklady a následne sú sklamaní, keď dorazí zamietavá odpoveď. Uvedomte si, čo chcete, na čo máte vzhľadom na svoje skúsenosti, zručnosti, schopnosti a znalosti a až potom začnite hľadať. Poradíme vám ako.

Aby ste si ujasnili svoje preferencie, odpovedzte si najprv na niekoľko otázok: Čo som ochotný obetovať pre svoju prácu? Bol by som ochotný za prácou cestovať? Presťahoval by som sa kvôli nej? Počítam s nadčasmi? Chcem kvôli rodine zostať vo svojom meste či regióne?

 Máte jasno v očakávaniach? Začnite hľadať.

  • Oslovte svojich známych, ktorí sú zamestnaní v rôznych spoločnostiach a môžu vám dať tip na voľné pracovné miesto.

  • Sledujte inzerciu na pracovných portáloch či v tlači, nastavte si automatické upozornenia na nové ponuky práce.

  • Oslovte personálnu agentúru, ako je Grafton. Agentúry pracujú pre svojich klientov, preto je potrebné reagovať na zverejnené pracovné ponuky alebo zaslať životopis spolu s motivačným listom, v ktorom špecifikujete oblasť svojho záujmu.

  • Pošlite svoj životopis priamo do spoločnosti, v ktorej by ste chceli pracovať, prípadne si dajte tú námahu a navštívte spoločnosť osobne, samozrejme s pripraveným životopisom.

  • Vytvorte si svoj profil na sociálnej sieti pre profesionálov LinkedIn a budujte si okruh kontaktov z vášho odvetvia.

 

 TIP: Pamätajte si alebo si zapisujte, kde a na akú ponuku práce ste reagovali. Je neprofesionálne, keď si to pri prvom telefonickom kontakte s personalistom danej spoločnosti nepamätáte.​

Buďte pripravený na telefonický prescreening

Ak váš životopis zaujal, je veľmi pravdepodobné, že vás bude personálne oddelenie spoločnosti kontaktovať telefonicky. Personalisti využívajú telefonický prescreening, aby preverili vaše verbálne a jazykové schopnosti a zistili niečo o vašej motivácii pracovať na danej pozícii. Venujte preto tomuto telefonátu patričnú pozornosť a nepripravte sa o možnosť osobného pohovoru.

Pokiaľ vás personalista zastihne v práci alebo na rušnom mieste a nemôžete telefonovať, nebojte sa požiadať o náhradný termín. Ide predsa o to, aby ste urobili dobrý prvý dojem, rozumeli všetkému, čo vám povedia, a mali ste možnosť pýtať sa. 

Našli ste si ideálnu pracovnú ponuku, zaujali ste životopisom a dostali ste pozvánku na pracovný pohovor? Nepoľavte v snahe uspieť a dokonale sa pripravte na prijímací pohovor.