rozsirit sa moze cierna praca

Dohodárov v januári rapídne ubudlo, rozšíriť sa môže čierna práca

Dohodárov v januári rapídne ubudlo, rozšíriť sa môže čierna práca

Časť dohodárov skončí medzi nezamestnanými. Iní môžu pracovať ďalej, ale načierno...

Koncom roka 2012 evidovala Sociálna poisťovňa vyše 500-tisíc dohodárov. Začiatkom tohto roka ich nie je ani 300-tisíc. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne. Od začiatku roka 2013 sa pritom platia aj z dohôd plné odvody, tak ako pri klasickom pracovnom pomere.

Podnikatelia tvrdia, že došlo na ich slová a štatistiky iba reagujú na šetriace opatrenia, ktoré prijala vláda. Premiér Róbert Fico je kľudný. Úrad vlády však odkazuje, že skutočnosť nebude taká, ako naznačujú januárové čísla. Spolu s nimi totiž Sociálna poisťovňa zverejnila čísla o miernom náraste počtu dohôd vo februári, pribudlo ich oproti januáru asi 40-tisíc. Najviac dohôd je spravidla v decembri.

„Pokles v januári sme zaznamenali, ale je to každoročný jav, ktorý je spôsobený sezónnosťou a teda zvýšeným dopytom firiem počas predvianočného obdobia,“ hovorí Pavol Kubaška z Grafton Recruitment Slovakia.

Firmy zrejme už nebudú uzatvárať dohody aj s takými zamestnancami, ktorých už zamestnávajú, ale cez dohody im napríklad vyplácali prémie.

 

Tento rok si už však firmy dávajú pozor, pretože aj keď dohodárov nezamestnajú, musia ich nahlásiť a následne odhlásiť v Sociálnej poisťovni.

 

Celý článok si môžete prečítať TU.

Dátum zverejnenia článku: február 2013