pri hladani prace sa treba spravne ohodnotit

Pri hľadaní práce sa treba správne ohodnotiť

Pri hľadaní práce sa treba správne ohodnotiť

Pracovných miest je stále menej a zamestnávatelia majú čoraz vyššie nároky na svojich zamestnancov. Prečítajte si názor nášho odborníka, Klaudie Serekeš na danú problematiku.

Nové pracovné pozície sa preto hľadajú čoraz ťažšie. Možnosti však sú. Hľadať treba pomocou inzerátov, známych, ale navštevovať aj rôzne pracovné veľtrhy, ktoré usporadúvajú pracovné portály, ale aj úrady práce. Na takéto podujatia sa treba pripraviť a pri stretnutiach s potenciálnymi zamestnávateľmi sa vedieť správne ohodnotiť.

Väčšina firiem si uvedomila, že na jednu pozíciu je viac záujemcov, a tak sa automaticky zvýšila aj kvalita vybraných kandidátov. Pri odborných pozíciách sa stále kladie dôraz na odborné znalosti a prax, pretože dopyt je vyšší ako počet miest, a preto si zamestnávatelia vyberajú podľa prísnych kritérií. Avšak stáva sa i to, že zamestnávatelia často upúšťajú z nárokov, napríklad jazykových, ak je uchádzač zdatný v iných požadovaných znalostiach.

Najdôležitejšie je správne sa prezentovať prostredníctvom životopisu a motivačného listu. „Odporúčame najmä byť sám sebou,“ radí Klaudia Sekereš z firmy Grafton Recruitment Slovakia. „V životopise treba opisovať reálne pracovné skúsenosti a reálnu motiváciu. Nepravdivé odpovede môžu priniesť nové pracovné miesto, ale nezaručia, že to bude na dlhší čas.“ Najpodstatnejšie je profesijné spracovanie životopisu, čo slúži ako kompletná vizitka o vašej osobe. Ľudia často zabúdajú uvádzať do životopisu podstatné veci – informácie, ktoré sú pre potenciálneho zamestnávateľa zaujímavé. Napríklad školenia, kurzy, ale aj základné znalosti, či nepatrné skúsenosti v rôznych oblastiach. Dôležité je realistické odhadnutie svojich schopností, najmä, ak ide o ľahko overiteľné veci, ohľadom których určite dostanete otázky na pohovore.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Dátum zverejnenia článku: február 2011