brigáda

Letných brigád pre mladých bude na pracovnom trhu dostatok

Letných brigád pre mladých bude na pracovnom trhu dostatok

Napriek pretrvávajúcej pandemickej situácii bude brigádnych príležitostí pre mladých počas letných prázdnin veľa. Dôvod je ten, že nezamestnaní hľadajú najmä trvalé pracovné miesta a kvôli pandémii je na trhu aj nedostatok agentúrnych pracovníkov. Práve preto by sa mali mladí chopiť šance a nečakať s výberom brigády na poslednú chvíľu.
 

V súčasnosti už zamestnávateľ pri výbere nových zamestnancov z radu absolventov neposudzuje, čo všetko sa študent počas strednej alebo vysokej školy naučil. Pri absolventoch hľadajúcich si prácu, sú rozhodujúce najmä ich soft skills, brigádne skúsenosti či projekty, na ktorých sa podieľali. Zamestnávatelia totiž hľadajú potenciálne dobrého a kvalitného človeka, ktorého budú vedieť sami rozvíjať a posúvať.
 

Potenciálni záujemcovia o letné brigády z radov mladých ľudí majú najväčšiu šancu nájsť si sezónnu prácu v cestovnom ruchu, v gastro priemysle, v hotelierstve a v obchode. Ďalšími dostupnými sektormi sú administratíva a rôzne pomocné práce vo výrobnom, ale aj nevýrobnom sektore. Svoje šance na nájdenie si brigády vedia uchádzači zvýšiť aj registráciou na pracovných portáloch alebo v pracovnej agentúre, ktorá im vie poskytnúť poradenstvo a nasmerovať ich, ako zvládnuť pracovný pohovor.­­­­­­
 

Grafton eviduje aj stály záujem o absolventov, čo koronakríza, našťastie, negatívnym smerom neovplyvnila. Od začiatku roka totiž nastupuje vlna hiringu a práve aktuálne nastávajúci absolventi vysokých škôl majú u zamestnávateľov výrazne vyššie šance. To v praxi znamená, že si jednoduchšie nájdu prácu v SSC, teda centrách zdieľaných služieb. Ťažšie je to v odvetviach, ktoré sú v službách, ktoré ešte nefungujú na 100 %, ako je gastro a podobne.
 

Uprednostňovaní a viac oceňovaní sú tí absolventi, ktorí už popri škole okúsili brigády v danom odbore, stáže, prípadne online kurzy. Inými slovami, každá skúsenosť zaváži. Práve preto existuje hrozba, že ak si absolventi nechávali naberanie skúsenosti z brigád, stáží alebo zahraničných pobytov takpovediac na poslednú chvíľu, teda na posledný ročník, kedy boli možnosti vplyvom pandémie rapídne nižšie, tak ich v súboji o pracovné miesta napokon predbehnú skúsenejší absolventi, ktorí získavanie svojich pracovných skúseností nezanedbávali.