trendom je digitalne nomadstvo

Trendom je digitálne nomádstvo, ukázal prieskum v sektore informatiky a telekomunikácií

Trendom je digitálne nomádstvo, ukázal prieskum v sektore informatiky a telekomunikácií

Slovenská ekonomika rastie najviac za ostatné roky, čo spolu s rekordne nízkou nezamestnanosťou spôsobuje veľký nedostatok pracovníkov. Výnimkou nie je ani oblasť informatiky a telekomunikácií. Ukázal to prieskum miezd, ktorý počas prvého polroka 2018 zrealizovala personálna agentúra Grafton Slovakia.

 

„Novinkou v tomto odvetví sú odborníci na ochranu dát v súlade s GDPR – smernicou EÚ, ktorá vstúpila do platnosti v máji 2018. Celkovo silnie dopyt po inžinieroch zaoberajúcich sa IT bezpečnosťou. Žiadaní sú aj Web developeri a Frontend programátori. Záujem rastie o špecialistov na IOT, Machine Learning a tiež o Big Data a Cloudové technológie ako AWS či MS Azure,“ konkretizuje Miroslav Garaj, Country Manager spoločnosti Grafton Slovakia. Okrem špecialistov orientovaných na nové technológie pritom neopadá ani záujem o odborníkov zameriavajúcich sa na ďalšie segmenty z tejto oblasti.

Cudzinci vítaní aj bez znalosti jazyka, ale slovenčina je plusom

„Zaznamenávame aj vytváranie nových technologických centier a R&D centier výrobných spoločností. Kritickú situáciu by mohla pomôcť vyriešiť úprava legislatívy, týkajúca sa zamestnávania cudzincov z tzv. tretích krajín a hlbšia podpora duálneho vzdelávania,“ dodáva Miroslav Garaj.

Výbornú štartovaciu pozíciu v „ajťáckom“ segmente pracovného trhu majú absolventi technických univerzít a príslušných odborov ekonomických škôl. Firmy sa bijú o takýchto kandidátov či študentov. Dokážu si ich dovzdelávať na IT farmách či v Boot campoch.

Cudzinci v tomto odvetví sú na pracovnom trhu v SR vítaní aj bez znalosti slovenského jazyka. Ak je spoločnosť prispôsobená na zamestnávanie neslovensky hovoriacich kandidátov, získava tým konkurenčnú výhodu. Stále však zároveň platí, že aspoň čiastočné ovládanie slovenčiny je pre uchádzača plusom. Prevažujú kandidáti z Česka, Poľska, Veľkej Británie a Nemecka.

PHP programátor v Košiciach stúpol z 1500 na 2300 eur

„V oblasti benefitov v IT sektore jednoznačne víťazí flexibilita: presadzuje sa digitálne nomádstvo, keď pracovníci môžu robiť v podstate odkiaľkoľvek. Ponuka pružnej formy spolupráce dokáže vykompenzovať aj nižšiu mzdu, čo je veľmi dôležité, lebo neschopnosť firiem uspokojiť platové očakávania zahraničných kandidátov je pretrvávajúcou témou. Mnohí adepti prichádzajú aj s požiadavkou na ´freelance´ - takáto forma spolupráce umožňuje zlepšiť si príjmové podmienky a dodáva určitý pocit slobody pri výbere projektov,“ dodáva odborník Graftonu.

Windows administrátor v Banskej Bystrici mohol pred dvoma rokmi očakávať príjem maximálne na úrovni 1450 eur, medzičasom je to 1600 eur, ukázal prieskum Graftonu. Databázový programátor v Košiciach si za rovnaký čas polepšil z 2000 eur na 2200 a PHP programátor v metropole východu dokonca z 1500 eur na 2300. Sťažovať sa nemôžu ani grafickí dizajnéri v Bratislave: tí najžiadanejší totiž stúpli z 2000 eur na 2500.

Spoločnosť Grafton Slovakia v roku 2017 vyhľadala svojim klientom na Slovensku 1 117 zamestnancov do kmeňového stavu a ďalších 736 ľudí sprostredkovala slovenským firmám formou agentúrneho zamestnania. Mzdový prieskum Graftonu v roku 2018 priniesol prehľad trendov a porovnanie finančného ohodnotenia v 8 krajoch, 7 segmentoch, 16 odboroch a na 230 pracovných pozíciách.