Dovolenka

Ako na dovolenke poriadne vypnúť?

Ako na dovolenke poriadne vypnúť?

Stáva sa to aj Vám? Dočkali ste sa dlho očakávanej dovolenky a napriek tomu nedokážete prestať myslieť na prácu a povinnosti? Takto si v konečnom dôsledku neoddýchnete. Dá sa tomu však úspešne predísť. Základom je dôkladná príprava na Váš odchod.

1. Plánujte s Vašim zástupom

Pár týždňov vopred plánujte s kolegom, ktorý Vás má počas dovolenky zastúpiť. Ak sa Vaša bežná agenda líši, vysvetlite mu, čo sa od neho bude pri jednotlivých požiadavkách očakávať. Ak je to potrebné, pripravte manuál. Preberte spolu, čo môže počkať na Váš návrat a čo má naopak riešiť urgentne.

2. Nastavte si automatické odpovede a vypnite upozornenia

Automatické odpovede v e-maili sú už snáď štandardom. Nezabudnite však do odpovede uviesť, že na e-maily či telefonáty budete odpovedať až po Vašom návrate a pridať kontakt na Vášho zástupcu, na ktorého sa v prípade nutnosti môžu v tomto období obrátiť.

Nezabudnite si pred odchodom povypínať upozornenia v jednotlivých aplikáciách. Mohlo by Vás to zbytočne stresovať a vytvárať pocit ,,urgentnosti“.
 

3. Krízová situácia

Vopred si stanovte, aká situácia sa považuje za natoľko neodkladnú, aby Vás Váš zástup, prípadne iný kolega či klient, mohol kontaktovať počas dovolenky.
 

4. Pokúste sa stihnúť čo najviac

Pred dovolenkou skúste vyriešiť o niečo viac úloh ako zvyčajne. Budete kľudnejší, lebo získate určitý ,,náskok“. Taktiež budete vedieť, že na Vás toho po dovolenke nebude čakať až toľko, koľko by toho bolo pri bežnom pracovnom nasadení.
 

5. Inšpiratívne myšlienky

Ak Vám počas oddychu zvyknú napadať kreatívne myšlienky či rôzne inovácie, ktoré by ste radi aplikovali, poznačte si ich len do poznámok v telefóne, zápisníka, prípadne si nahrajte hlasový záznam. Neotvárajte však kvôli tomu e-maily či firemné chaty a neutekajte to hneď písať kolegom. Je totižto možné, že budú chcieť využiť Vaše pracovné nasadenie a obrátiť sa na Vás s tým, čo by inak mohlo počkať.

 

Prajeme Vám príjemnú a ničím nerušenú dovolenku!