pripája sa...

W1siziisijiwmtyvmdqvmtivmdkvmtevndqvmza5l1rpchlfumfkev9ozwp2ag9kbmvqc2lfbmfiawrrev8ymdawedqymf9wef8xos5qcgcixsxbinailcj0ahvtyiisijiwmdb4mju0iyjdxq

Najvhodnejšie pracovné ponuky

Najvhodnejšie pracovné ponuky

Máte jasno v tom, akú pracovnú ponuku hľadáte? Uchádzači často reagujú na pozície, pre ktoré nemajú ani zďaleka predpoklady a následne sú sklamaní, keď dorazí zamietavá odpoveď. Uvedomte si, čo chcete, na čo máte vzhľadom na svoje skúsenosti, zručnosti, schopnosti a znalosti a až potom začnite hľadať. Poradíme vám ako.

Aby ste si ujasnili svoje preferencie, odpovedzte si najprv na niekoľko otázok: Čo som ochotný obetovať pre svoju prácu? Bol by som ochotný za prácou cestovať? Presťahoval by som sa kvôli nej? Počítam s nadčasmi? Chcem kvôli rodine zostať vo svojom meste či regióne?

 Máte jasno v očakávaniach? Začnite hľadať.

  • Oslovte svojich známych, ktorí sú zamestnaní v rôznych spoločnostiach a môžu vám dať tip na voľné pracovné miesto.

  • Sledujte inzerciu na pracovných portáloch či v tlači, nastavte si automatické upozornenia na nové ponuky práce.

  • Oslovte personálnu agentúru, ako je Grafton. Agentúry pracujú pre svojich klientov, preto je potrebné reagovať na zverejnené pracovné ponuky alebo zaslať životopis spolu s motivačným listom, v ktorom špecifikujete oblasť svojho záujmu.

  • Pošlite svoj životopis priamo do spoločnosti, v ktorej by ste chceli pracovať, prípadne si dajte tú námahu a navštívte spoločnosť osobne, samozrejme s pripraveným životopisom.

  • Vytvorte si svoj profil na sociálnej sieti pre profesionálov LinkedIn a budujte si okruh kontaktov z vášho odvetvia.

 

 TIP: Pamätajte si alebo si zapisujte, kde a na akú ponuku práce ste reagovali. Je neprofesionálne, keď si to pri prvom telefonickom kontakte s personalistom danej spoločnosti nepamätáte.

Buďte pripravený na telefonický prescreening

Ak váš životopis zaujal, je veľmi pravdepodobné, že vás bude personálne oddelenie spoločnosti kontaktovať telefonicky. Personalisti využívajú telefonický prescreening, aby preverili vaše verbálne a jazykové schopnosti a zistili niečo o vašej motivácii pracovať na danej pozícii. Venujte preto tomuto telefonátu patričnú pozornosť a nepripravte sa o možnosť osobného pohovoru.

Pokiaľ vás personalista zastihne v práci alebo na rušnom mieste a nemôžete telefonovať, nebojte sa požiadať o náhradný termín. Ide predsa o to, aby ste urobili dobrý prvý dojem, rozumeli všetkému, čo vám povedia, a mali ste možnosť pýtať sa. 

Našli ste si ideálnu pracovnú ponuku, zaujali ste životopisom a dostali ste pozvánku na pracovný pohovor? Nepoľavte v snahe uspieť a dokonale sa pripravte na prijímací pohovor.