aktualne trendy na trhu prace

Aktuálne trendy na trhu práce - absolventi, musíte zabrať!

Aktuálne trendy na trhu práce - absolventi, musíte zabrať!

Neodkladajte hľadanie zamestnania. Absolventi si zvyčajne chcú užiť posledné mesiace voľného času, ale takýto prístup sa nemusí vyplatiť -  konkurencia je tvrdá. Zvlášť študenti obchodu, marketingu a ďalších oblastiach ekonomiky si musí začať hľadať prácu v posledných rokoch štúdia s cieľom získať nejaké praktické skúsenosti.  To je to, čo zaujíma zamestnávateľov!
 

Najžiadanejšie profesie
 

Absolventi, ktorí majú praktické skúsenosti alebo dobré jazykové znalosti získavajú najvyššie ocenenie zo strany zamestnávateľov. Najvyšší dopyt je po žiadateľoch o nasledujúce pracovné miesta:

 • Vedec z oblasti informatiky
 • Programátor
 • Vývojár
 • Inžinier
 • Procesný inžinier
 • Vedec z oblasti aplikovaných vied
 • Odborník na logistiku
 • Predaj technických výrobkov
 • Viacjazyčný Agent v rámci Zdieľaných servisných centier
 • Skúsený obchodný špecialista 

Dá sa povedať, že v porovnaní s ekonomickými alebo humanitnými smermi, študenti stredných odborných škôl / alebo vysokých škôl, ktoré poskytujú vzdelávanie v oblasti IT,  moderných technológiách alebo v technických oblastiach, ako je zváranie, elektrotechnika, atď, sú vo výhodnejšej situácii. Každý rok, potenciálni zamestnávatelia uchmatnú talentovaných, skúsených študentov, predtým, než absolvujú štúdium. Ostatní sa budú musieť viac snažiť, aby dostať ponuku.

 

Čo zamestnávatelia hľadajú u absolventov?

 • Jazykové znalosti. Angličtina je základnou požiadavkou; znalosť nemčiny ako druhého jazyka je veľká výhoda.
 • Schopnosť uplatniť teoretické vedomosti v praxi.
 • Praktické skúsenosti. Zamestnávateľov nezaujímajú príležitostné brigády, ako servírka alebo obsluha v KFC. Chcú konkrétne skúsenosti v určitom odbore. Môže to byť aj krátkodobé dočasné zamestnanie ako aj dlhodobé miesto; akákoľvek snaha v príslušnom odbore!

 

Stredná škola a učňovská škola vs vysokoškolské vzdelanie
 

Dilema dneška je: "Mať či nemať diplom?". Niekto by mohol povedať, že diplom vám nezoženie prácu, vysokoškolské vzdelanie je strata času, alebo že ľudia, ktorí pracujú s rukami majú výhodu. Ak chcete študovať na vysokej škole, nedajte sa odradiť. Akékoľvek vzdelanie navyše prináša určité výhody.
Zamestnávatelia sa zhodujú, že pokiaľ ide o osoby so  stredným vzdelaním alebo výučným listom, tí so zaujímavou praxou alebo dobrou povahou sú na tom lepšie. Bohužiaľ, mnohí z nich však nemajú dostatočnú schopnosť jasne a presvedčivo sa vyjadrovať. To je oblasť, kde žiadatelia s vysokoškolským vzdelaním môžu cítiť svoju výhodu -  po mnoho rokov počas ich štúdia si nacvičovali komunikáciu, riešenie problémov, nezávislosť a učenie sa nových vecí.

 

Ako zlepšiť svoje šance získať dobrú prácu?
 

Zhrňme teraz, kam môžete smerovať svoje úsilie predtým, než odpoviete na vybranú pracovnú ponuku. Nasledujúce platí pre absolventov a študentov, ktorí končia školu:

 1. Dosiahnuť nejaké praktické skúsenosti v vašom odbore počas vášho štúdia.
 2. Napíšte si atraktívny životopis.
 3. Študenti IT a technických študijných programov by sa mali zúčastniť súťaží. Téma vašej diplomovej práce je tiež dôležitá.
 4. Štúdium v ​​zahraničí alebo štipendiá v zahraničných organizáciách sú veľkou výhodou pre študentov ekonómie a podnikania a napomáhajú k zdokonaleniu jazykových zručností.
 5. Naučte sa, ako sami seba prezentovať.
 6. Majte realistickú predstavu o svojom plate. 


TIP: Chcete si zvýšiť svoje šance na získanie zamestnania bezprostredne po absolvovaní? Vytvorili sme pre vás podrobný zoznam 5 vecí, ktoré zvyšujú šance absolventov získať prácu. 

Hľadáte zaujímavé školenie popri práci? Pozrite sa na naše aktualizované ponuky brigád rozdelených podľa regiónov a profesijných odborov.