Marec, už typicky, je mesiacom kníh. Preto sme pre vás pripravili, čo aktuálne čítajú naši kolegovia a aké knižky zdobia ich knižnicu. Spracovali sme prehľad tých "naj" kníh od kolegov aj s komentármi. Nájdete medzi nimi aj nejakých vašich favoritov?
Bari radí: Kronika vopred ohlásenej smrti (G. G. Marquéz)
100-stranová knižka, ktorú každý zvládne za jeden víkend. Dej je posadený do španielskej dedinky, ktorú čaká ohlásená vražda. K tejto vražde sa dostane čitateľ z viacerých pohľadov postáv, pričom budú odkrývané tajomstvá možného motívu. Ak hľadáte knižku na ľahké večerné čítanie, ktorá sa zmestí aj do menšej kabelky, tak autor Marquéz ponúka viacero takýchto knižiek na pár súst. Ak by si niekto chcel precvičiť španielčinu, odporúčam si ju prečítať aj v originále.

Domi radí: 12 pravidiel pre život (J. B. Peterson)
Mám rada, keď kniha človeka pohltí a zabudne na okolitý svet. Keď sa v nej trošku filozofuje, zamýšľa, analyzuje a čitateľ príde k novým myšlienkam a podnetom. A presne taká je táto knižka od Petersona. Možno niekomu príde až priveľmi filozofická a zložitá na čítanie, ale rozlúsknuť oriešok tohto typu podľa mňa stojí za to.

Andy radí: Čo by nemalo vo vašej knižnici chýbať
Veľmi ťažké vybrať/odporučiť iba jednu. Ale ak môžem, určite by som odporučila knihy Chucka Palahniuka – asi najznámejšia a zároveň komerčne sfilmovaná je Fight Club (už je vydaná aj kniha Fight Club 2, aj keď spracovaná komiksovým štýlom – obsahovo slabšia, ale za to ju ilustroval veľmi šikovný umelec David Mack). Za zmienku tiež stojí nová komiksová verzia Denníku Anny Frankovej. Keď si chce niekto precvičiť anglický jazyk (ale myslím, že už vyšli aj preklady) odporúčam Into the Wild a Ready Player One (obe boli aj sfilmované – jedna o úteku do prírody, druhá o úteku do science fiction). Čo by v knižnici nemalo chýbať je 3D verzia Malého princa a v závere odporúčam celú tvorbu Roalda Dahla. Kniha Cesta do neba sa ku mne dostala ešte keď som bola dieťa a do tvorby tohto autora som sa zamilovala. Knihy krátkych poviedok, po ktorých ešte niekoľko minút – niekedy dní - sedíte a rozmýšľate nad ich záverom (často nevysvetleným). Sú fakt skvelé i keď nemáte veľa času, ale máte chuť na niečo ozaj dobré (odporúčam od neho aj zbierky Neuveriteľné príbehy a Fantastické poviedky).

Mirka radí: Zaujímavé recepty našich babičiek a prababičiek (B. Murgová)
Kdesi som počula, že kniha je potravou duše. U mňa to v poslednej dobe platí v prenesenom význame, teda úplne. Prišla som na chuť kuchárskym knihám, tu je môj najnovší úlovok, varenie podľa našich babičiek a prababičiek.

Zuzka radí: Kniha, ktorú by si mal každý aspoň raz za život prečítať
Aktuálne mám rozčítaný Denník Anny Frankovej – dôvod: patrí medzi knihy, o ktorých sa hovorí, že by si ich raz za život mal prečítať každý.
Pred týždňom som dočítala Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej, svetový bestseller a môžem povedať, že je to jedna naozaj z najlepších kníh, aké som kedy čítala, nechcem hneď na začiatku odkrývať dej, ale je to akási spleť deja na 400 stranách, kde sa odohráva stále dookola jeden a ten istý deň v slučke, preto aj ten názov. Výborná zápletka, vynikajúce vykreslenie postáv a neuveriteľne dobrý záver a myslím, že môžem povedať, že naozaj celý čas nemáte ani tušenia, ako to skončí J
A pridávam ešte aj fotku mojich ,, milášikov“: Karika, Fitzek a ďalšie psychothrilery.

Janka radí: 21 lekcií pre 21. storočie (Yuval Noah Harari)
K mojim obľúbeným žánrom patrí faktografia, história a sociológia. 21 lekcií pre 21. storočie od tohto izraelského intelektuála Yuvala je už tretia knižka v mojej knižnici. Tak, ako ostatné dve - Homo deus a Sapiens, ani táto ma nesklamala. Pomáha zodpovedať množstvo aktuálnych otázok a lepšie sa zorientovať v čoraz zložitejšom svete. Inak, aj kocúrovi tento žáner vyhovuje a dobre sa mu pri nich zaspáva.

Sima radí: Stephen King
Ďalšia super kniha od Kinga – ten, kto od neho číta knihy, tak pozná jeho špecifický, temný, hororový štýl. Ten, kto knihy od neho ešte nečítal a má chuť na 600 stranový náklad, ktorého každá strana je zaujímavá a napínavá, žiaden krvák, iba neistota, či nadprirodzené sily existujú alebo nie, je to v hlave hlavného hrdinu a zbláznil sa, alebo sme my blázni, z ktorých si mŕtve duše robia dobrý deň? Neviem. Prečítaj si knihu a možno zistíš.

Dúfame, že ste našli v odporúčaniach našich kolegýň svojho favorita. Ďakujeme pekne všetkým zapojeným a dúfame, že čítať neprestaneme, práve naopak, čítať budeme viac.