Čo zmenil koronavírus v našom pracovnom živote?

Čo zmenil korona vírus v našom pracovnom živote alebo ako sme z jedného dňa vymenili svoje pracovné miesto za sedačku v obývačke, stôl v kuchyni alebo posedenie na terase?

 

Možnosť pracovať z domu patrí medzi najobľúbenejšie benefity, má totiž nesporné výhody. Nemusíte skoro vstávať ani strácať čas v ranných zápchach alebo MHD, môžete pracovať v teplákoch alebo pyžame. Oveľa viac času máte aj na rannú kávu či prípravu obľúbených raňajok. Aj to sú však nástrahy, vďaka ktorým je home office skúškou sebadisciplíny a koncentrácie. Láka vás neumytý riad, špinavá bielizeň, nová epizóda seriálu alebo recept na zákusok, ktorý potrebujete práve vtedy z neznámych dôvodov upiecť…

 

 

Working from home

 

 

 

Aby bola vaša práca z domu efektívna, je vhodné rešpektovať zopár pravidiel:

 

1. Vytvorte si režim

Nenastavujete si počas home office budík na konkrétny čas? Chyba. Efektívna práca z domu totiž vyžaduje režim. Ranné vstávanie preto neodkladajte. Hoci je pyžamo pohodlné, prezlečte sa do rozumného pracovného odevu. Do hodiny po prebudení si doprajte chutné raňajky, nezabudnite na obľúbenú kávu alebo čaj.

Nezabudnite na pravidelné prestávky v práci, zmena polohy tela, krátka prechádzka alebo zopár drepov pomôžu vášmu telu a pauza od obrazovky PC zase vašim očiam. Snažte sa vyhýbať sociálnym sieťam, aj napriek tomu, že vás nikto pri scrollovaní nevidí, zabije to viac času ako by ste chceli a potrebovali.

 

2. Pracujte systematicky a podľa plánu

Každý deň si stanovte úlohy, ktoré chcete v daný deň splniť. Odpovedzte si napríklad na otázky: Čo dnes musím neodkladne dokončiť? Aký report musím odoslať? Na ktoré e-maily odpovedať? Všetky tasky si niekam zapíšte. Tie najťažšie úlohy si nechajte na čas, keď ste najefektívnejší – či už je to vo vašom prípade ráno alebo po poobednej káve.

 

3. Vyhraďte si vhodný priestor

Hoci je práca na gauči alebo v posteli krátkodobo pohodlná, málokedy je efektívna a z dlhodobého pohľadu to negatívne pocíti aj váš chrbát. Nájdite si preto miesto, na ktorom bude vaše sedenie ergonomické. Ak máte doma svojho zvieracieho miláčika, ktorý si vyžaduje vašu pozornosť, povenujte sa mu pri prestávkach v práci, nedovoľte však, aby odpútaval vašu pozornosť bez obmedzenia.

 

4. Používajte video pri Skype hovoroch

Zapnutá web kamera vás donúti sa prezliecť z pyžama, upraviť svoje pracovné okolie aj seba a určite tváre a úsmevy kolegov pridajú pozitívnu energiu a motiváciu do vášho pracovného dňa.