pripája sa...

W1siziisijiwmtyvmdqvmdkvmjavmzcvmdkvndcxl1n0dwrlbnrzigfuzcbhcmf0dwf0zxnfsm9ic19pbl9idxnpbmvzc19zzxj2awnlc18ymdawedqymf9wef80lmpwzyjdlfsiccisinrodw1iiiwimjawmhgyntqjil1d

Business Services – vývoj, trendy, platy

Business Services – vývoj, trendy, platy

Sektor Obchodných služieb v Slovenskej republike zažíva dynamický rast. Jazykové znalosti sú požadovaná podmienka nevyhnutná pre prácu v tomto odvetví. Pozície sú vhodné pre absolventov, rovnako ako skúsených pracovníkov.

Osoby zamestnané v Centrách zdieľaných služieb v Slovensjek republike pracujú pre klientov z rôznych sektorov v mnohých rôznych krajinách. Centrá poskytujú širokú škálu podporných aktivít v oblasti zákazníckeho servisu, ľudských zdrojov, financií, účtovníctva, obstarávania a informačných technológií.

Stav sektora a jeho vyhliadky

Centrá zdieľaných služieb (SSC) sú špecifickým trhom, ktorý sa neustále vyvíja. Oproti obdobiu pred rokom 2012 sme za posledné obdobie nezaznamenali až taký masívny nárast zamestnancov v tejto oblasti. Za posledných 12 mesiacov sme evidovali približne 10 % nárast zamestnancov. Množstvo už existujúcich centier potvrdilo svoju pozíciu v rámci korporácie a v dôsledku toho na Slovensko neustále prichádzajú ďalšie a ďalšie pozície s rôznym zameraním.

Okrem tradičných finančných centier a zákazníckej či IT podpory sú to ďalšie oblasti podporujúce biznis z Bratislavy (ľudské zdroje, nákup, obchod, marketing či rôzne druhy analýz a kontrolingových funkcií) Vo všeobecnosti platí, že centrá lokalizované na Slovensku sa už niekoľko rokov nemôžu spoliehať len na nákladovú výhodnosť, ale stále viac ide do popredia schopnosť slovenských zamestnancov zastrešovať komplexnejšie oblasti s vyššou pridanou hodnotou. V dôsledku tohto faktu sa vyvíjajú aj platy v oblasti SSC. Nárast platov pre zamestnancov SSC v prvých 3 rokoch praxe už nie je taký zásadný ako po minulé roky. Viac konkurencie na druhej strane vzniká pri zamestnancoch s komplexnejšími skúsenosťami, po ktorých vzrástol dopyt.

Spolu s nižším rastom platov v tejto oblasti ide ruka v ruke aj mierne znížená fluktuácia väčšiny centier, ktoré majú už najväčší rast za sebou.

Naopak, centrá, ktoré v týchto mesiacoch či rokoch rastú zásadnejšie, majú často problém udržať fluktuáciu zamestnancov zväčša na najnižších pozíciách pod 15 %.

Výrazným oživením trhu SSC je stále väčší záujem o lokality mimo Bratislavy, kde sú podľa pozitívnych skúseností existujúcich regionálnych centier neporovnateľne nižšia fluktuácia zamestnancov a o niečo nižšie platy. Aj preto očakávame, že ďalšie nové centrá môžu vzniknúť práve v Košiciach či v iných regionálnych mestách.

Prognóza vývoja spoločnosti Grafton Recruitment:

Prieskum, ktorý vykonala spoločnosť Grafton Recruitment v roku 2014 v krajinách strednej a východnej Európy ukazuje, že centrá zdieľaných služieb je jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich odvetví v regióne s vysokým dlhodobým potenciálom.


Dopyt zamestnávateľov

Pretrváva rokmi overený trend záujmu spoločností hlavne o zamestnancov hovoriacich dvomi, pripadne aj viacerými svetovými jazykmi. Neustále sa zvyšuje dopyt po nemeckom jazyku, napriek tomu, že tento jazyk je medzi absolventmi našich škôl prevládajúci, záujem je navyše nielen o  európske či škandinávske jazyky, ale aj tzv. „exotické“ jazyky, akými sú napr. čínština, hebrejčina, arabčina a podobne.

Platový postup v sektore Podnikové služby (Business Services)

Rastúci počet pracovných príležitostí v Business Services má za následok postupné zvyšovanie nástupných platov, širšiu škálu výhod a ďalšieho vzdelávania, ktoré majú k dispozícii noví kandidáti v tomto odvetví.

Nástupné platy sa zvýšili hlavne vo firmách, kde je vyžadovaná znalosť nemčiny.


Výsledky prieskum platov firmy Grafton Recruitment ukazujú aktuálne platové podmienky:


  • Manažér oddelenia zákazníckeho servisu s angličtinou je v rovnakom platovom pásme ako manažér call centra, kde sa ponúka maximálny plat vo výške € 2400.
  • Customer Service Team Leader s angličtinou môže očakávať plat v rozmedzí €  1700 - 2000.
  • Agent zákazníckych služieb s jedným jazykom bez predchádzajúcich skúseností dostane ponuky medzi €  900 - 1000.


Ak máte záujem o prácu v sektore Podnikové služby, pozrite si aktuálne  voľné pracovné miesta , ktoré ponúka Grafton Recruitment. Nájdete informácie o trhu práce, rady, ako uspieť na pohovore a ďalšie užitočné tipy v našej Kariérnej zóne, alebo priamo  kontaktujte našich konzultantov,  ktorí Vám pomôžu pri hľadaní najvhodnejšej práce pre vás.