Tipy ako si napísať životopis

Chcete zabodovať na pracovnom pohovore? Aby vás naň pozvali, budete musieť najprv zaujať kvalitne napísaným životopisom. Prečítajte si, čo by malo a nemalo chýbať v dobrom CV a vyzdvihnite svoje profesionálne schopnosti a znalosti.

Základné pravidlo životopisu:

Životopis nepíšete pre seba! Vžite sa do kože zamestnávateľa a zamyslite sa nad tým, čo od vás očakáva. Životopis vždy prispôsobte danej spoločnosti a pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádzate. Uľahčite to vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi a poskytnite mu relevantný, stručný a štruktúrovaný životopis.

Čo musí váš životopis obsahovať?

-          kontaktné údaje (meno, adresa, dátum narodenia, e-mail, tel. číslo),

-          vzdelanie, vzdelávacie kurzy, zahraničné študijné pobyty,

-          pracovné skúsenosti, volunteering,

-          jazykové schopnosti, počítačové zručnosti,

-          iné zručnosti alebo vedomosti, certifikáty a oprávnenia,

-          odporúčania od bývalých kolegov alebo pedagógov,

-          vodičský preukaz,

-          odkaz na váš LinkedIn profil.

Čo nie ste povinný uviesť vo svojom životopise?

Niektoré údaje o sebe v životopise nemusíte uvádzať. Ide najmä o intímne a citlivé detaily: pohlavie, rodinný stav, počet detí, zdravotný stav a informácie z trestného registra.

Do životopisu sa neodporúča vkladať ani fotografie, aj keď v niektorých krajinách je to štandard. Vyhnete sa tak posudzovaniu na základe výzoru, pohlavia alebo etnicity. Ešte stále sa nájdu zamestnávatelia, ktorí sa pri prijímaní zamestnancov riadia týmito charakteristikami – nedajte im šancu k diskriminácii.

3 užitočné tipy pri písaní životopisu

Buďte pripravený vysvetliť každý detail svojho životopisu

Je veľmi pravdepodobné, že počas pohovoru budete diskutovať najmä o vašom životopise. Mali by ste preto vedieť, čo ste doň napísali, ale neučte sa ho naspamäť. Ak ste si v životopise vymýšľali, zamestnávateľ na to skôr či neskôr príde – nerobte to.

Jeden životopis nestačí

Každá spoločnosť je iná a hľadá rôznych pracovníkov s konkrétnymi zručnosťami. Upravte si svoj životopis vzhľadom na pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Ubezpečte sa, že korešponduje so všetkými podrobnosťami uvedenými v inzeráte.

Aktualizujte si svoj životopis

Nikdy neviete, s akou pracovnou príležitosťou sa stretnete. Buďte pripravený a majte vždy aktuálny životopis, aby vás nepredbehol iný kandidát.

Vytvorte si moderný životopis on-line

Chceli by ste si pripraviť kvalitný a štruktúrovaný životopis? Stačí využiť službu Môj Grafton Účet, kde si môžete vytvoriť životopis on-line.

Prečo si založiť Môj Grafton Účet:

-          Získate kvalitnú a profesionálnu prezentáciu vašej osoby.

-          Tvorba životopisu je veľmi jednoduchá a intuitívna.

-          Môžete využiť anglickú jazykovú mutáciu.

-          Môžete si otestovať vaše jazykové znalosti.

-          Môžete si do profilu nahrať dokumenty, certifikáty, oprávnenia, prezentácie, fotografie a videá.

-          Vďaka funkcii Agent G budete pravidelne dostávať zaujímavé pracovné ponuky priamo do vášho e-mailu.

Chcete si napísať svoj životopis sami?

Inšpirujte sa naším vzorovým životopisom a vytvorte si profesionálnu vizitku. Napravo v prílohe si môžete stiahnuť aj vzor životopisumotivačného listu v angličtine.

Veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli s tvorbou kvalitného životopisu. Ak s ním zabodujete a pozvú vás na pohovor, prečítajte si tiež články Ako sa pripraviť na pohovor a Často kladené otázky na pohovoroch.

Veľa šťastia!