2014: Uplatnia sa absolventi na trhu práce?

Ako sú na tom absolventi v roku 2014? Ktorí sa vedia uplatniť? Čo zamestnávatelia ocenia u absolventov najviac a s čím sú nespokojní? Tieto a ďalšie otázky sme položili skúseným konzultantom v Graftone. Ak ste absolventom a snažíte sa nájsť prácu, v nasledujúcom článku nájdete mnoho užitočných tipov a informácií z prvej ruky.

Ktorí absolventi sa vedia uplatniť?

Rozmach technológií dlhodobo praje najmä absolventom so zameraním na IT. Firmy ich oslovujú už počas štúdia, preto nemajú problém zohnať potrebnú prax. Ide o jeden z mála odborov, kde dosiahnuté vzdelanie reflektuje potreby trhu.

Z pohľadu dopytu po absolventoch sú na tom dobre aj absolventi z oblasti engineeringu, konkrétne ide o konštruktérov, dizajnérov a technikov kvality. Vychytená je aj finančná oblasť, kde sú veľmi žiadaní junior účtovníci a finanční analytici. Nestratia sa však ani absolventi so znalosťou viacerých cudzích jazykov.

Už klasicky majú problém s hľadaním práce najmä absolventi s humanitným zameraním, ako napríklad vyštudovaní sociálni pracovníci, filozofi alebo psychológovia. V tejto oblasti je na pracovnom trhu obrovský nepomer v počte absolventov a voľných pracovných pozícií.

Cudzie jazyky sú v kurze

Čoraz viac firiem hľadá jazykovo zdatných uchádzačov, ktorých je na pracovnom trhu nedostatok. A teraz nehovoríme iba o prekladateľoch alebo tlmočníkoch, ale najmä o absolventoch technických alebo ekonomických odborov.

Mnohé spoločnosti hľadajú inžinierov, ktorí plynule ovládajú angličtinu alebo nemčinu, no dlhodobo nevedia tieto pozície obsadiť kvôli nedostatočnej jazykovej vybavenosti študentov. V IT odbore je zas veľký nedostatok nemecky hovoriacich absolventov.

Okrem spomínaných jazykov sú v kurze aj románske (taliančina, francúzština, španielčina) a severské jazyky (švédčina, nórčina, dánčina)

Ak si absolventi nie sú istí svojimi jazykovými schopnosťami, po registrácii na stránkach Graftonu si môžu otestovať svoju jazykovú úroveň v špeciálnych online testoch.

Absolventom chýba prax

Pri hľadaní nových zamestnancov kladú firmy čoraz väčší dôraz na praktické skúsenosti ako na vysokoškolský titul. Ten je síce dôležitý (až 80 % zamestnávateľov ho vyžaduje), ale bez praxe stráca svoju hodnotu. 

Veľa absolventov počas niekoľkých rokov štúdia ani raz neprivonia k praxi. Nemajú za sebou ani kratšiu brigádu alebo odbornú stáž, kde by sa mohli zorientovať v danej oblasti a zlepšiť tak svoje šance na pracovnom trhu po ukončení štúdia.
V niektorých odboroch majú študenti neporovnateľne nižšie šance nájsť si brigádu alebo stáž. Ide najmä o sociálnu prácu, ekonomické smery, ale aj marketing či HR, kde je veľký nepomer medzi počtom študentov a voľných pozícií v danom odbore.

V tomto prípade sa odporúča zvýšená aktivita v podobe školských projektov (napr. ŠVOK) alebo dobrovoľníctva (volunteeringu), ktoré im síce prax v odbore nenahradia, ale môžu pozitívne zapôsobiť na budúcich zamestnávateľov.

Čo môže pomôcť absolventom bez praxe?

Absolventi bez praktických skúseností by nemali sedieť doma a čakať, až ich niekto prijme na pozíciu, ktorú si vysnívali. Mali by znížiť svoje platové nároky, nájsť si neplatenú stáž alebo vyskúšať absolventskú prax.

V prípade, že sa im nepodarí získať potrebnú prax, mali by aspoň rozširovať svoje portfólio a mimopracovné skúsenosti. Dobrovoľnícka činnosť, dlhší pobyt v zahraničí, certifikáty z jazykov či vodičský preukaz v životopise môžu urobiť dobrý dojem na budúceho zamestnávateľa.

Veľa absolventov má nereálne predstavy o nástupnom plate a o prostredí, v ktorom by sa chceli zamestnať. Ešte predtým, ako sa začnú uchádzať o pracovnú ponuku, mali by sa porozprávať s niekým, kto na danej pozícii pracuje a nechať si vysvetliť, ako to v takej práci chodí.

Konzultanti z Graftonu varujú tiež pred príliš vysokým sebavedomím a slabou úrovňou sebareflexie. Premrštené požiadavky neskúsených absolventov odradia mnohých zamestnávateľov. Problém nastáva aj pri málo ambicióznych absolventoch, ktorí majú nejasnú predstavu o svojom kariérnom smerovaní

Základom hľadania práce je vytrvalosť. Nezamestnaní absolventi by mali denne sledovať aktuálne ponuky práce, aby neprichádzali o šance na dobré zamestnanie. Pomôcť im v tom môže aj facebooková aplikácia Grafton Jobs, ktorá dokáže vyhľadať najaktuálnejšie pracovné ponuky podľa pozície a regiónu. Ak sa navyše absolvent zaregistruje do služby Agent G, bude pravidelne dostávať vybrané ponuky priamo na e-mail.