Ponuka práce pre každého

SK
EN
Grafton

Candidate Survey - June 2010

Vážení obchodní partneri,

Grafton Recruitment uskutočnil v regióne strednej a východnej Európy prieskum medzi 6 647 uchádzačmi o zamestnanie. Otázky sú zamerané najmä na ich názory týkajúce sa podmienok a situácie na pracovnom trhu. Oslovili sme kandidátov z našej databázy a uchádzačov, ktorí sú zaregistrovaní na našich webových stránkach. Prieskum zahŕňal respondentov zo šiestich krajín tohto regiónu (Poľsko, Česká republika, Slovenská republika, Maďarsko, Rumunsko a Litva).

Demografická vzorka opýtaných v regióne bola veľmi podobná. Vek dvoch tretín uchádzačov sa pohyboval medzi 21 a 40 rokmi. 70% respondentov je zamestnaných, no napriek tomu sa obzerajú po ďalších možnostiach.

Prieskum ukázal zaujímavé výsledky. Väčšina uchádzačov si myslí, že ekonomická kríza doposiaľ neodznela. Vo všetkých šiestich krajinách došlo k názorové zhode: 40% účastníkov prieskumu si myslí, že situácia sa zlepší najskôr za dva roky.

Väčšine respondentov sa za posledných dvanásť mesiacov mzda znížila alebo nezmenila. Avšak k zvýšeniu platu, podľa nášho prieskumu, došlo u 22% Čechov, 29% Slovákov, 29% Maďarov, 37% Poliakov, 33% Rumunov a 12% Litovcov. Táto informácia prináša zaujímavú reflexiu pracovného trhu v každej krajine a správy o zvýšení miezd v nich.

Podľa prieskumu štvrtina opýtaných je v súčasnej dobe zamestnaná, no čakajú na zlepšenie situácie na pracovnom trhu, aby zmenili svoje zamestnanie. To potvrdzuje fakt, že súčasné obmedzenie pohybu na pracovnom trhu, tak ako ho zažívame teraz, nebude už dlho trvať.

Veľmi zaujímavé je porovnanie dôvodov pre hľadanie novej práce.

Tri hlavné dôvody podľa preferencie:

Česká republika: pracovná náplň, finančné ohodnotenie, istota zamestnania
Slovenská republika: finančné ohodnotenie, pracovná náplň, možnosť kariérneho postupu / rastu
Poľsko: finančné ohodnotenie, možnosť kariérneho postupu / rastu, pracovná náplň
Rumunsko: možnosť kariérneho postupu / rastu, finančné ohodnotenie, pracovná náplň
Litva: finančné ohodnotenie, možnosť kariérneho postupu / rastu, pracovná náplň

Za pozornosť stojí tiež fakt, že pre uchádzačov o zamestnanie je dôležité, aby sa ich zamestnávateľ choval šetrne k životnému prostrediu alebo prispieval na dobročinné účely. Takto hodnotilo 70-80% ľudí v Maďarsku, Rumunsku a Litve. V České republike potom len 54%, 55% v Poľsku a 65% respondentov na Slovensku.

Verím, že pre Vás budú prínosom ďalšie informácie týkajúce sa ochoty kandidátov pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, dochádzania do zamestnania alebo ochoty presťahovať sa kvôli práci.

Spoločnosť Grafton Recruitment usiluje o to, aby poskytovala svojim klientom najaktuálnejšie informácie z pracovného trhu, ktoré reflektujú na dynamicky sa meniace prostredie. Verím, že Vám výsledky prieskumu pomôžu pri vytváraní nových náborových stratégií a poskytnú Vám bližší pohľad do uvažovania uchádzačov o zamestnanie.

S úctou,

Milan Novak
Managing Director CEE
Grafton Recruitment

CEE Survey SK


winner